MMF: Levná ropa a silný růst v USA světovou ekonomiku nepozvednou

15.01.2015 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Washington 15. ledna (ČTK) - Levná ropa a silný růst americké ekonomiky zřejmě vyhlídky globálního růstu příliš nezlepší, protože ve většině oblastí světa je hospodářská situace nadále slabá a někde se ještě zhoršila. Uvedla to dnes šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová. Vystoupila několik dní před tím, než fond zveřejní aktualizaci svého globálního ekonomického výhledu.

V říjnovém pololetním výhledu MMF předpověděl, že světová ekonomika v letošním roce zrychlí růst na 3,8 procenta z tempa kolem 3,3 procenta v předešlých dvou letech. Předtím ale fond čekal oživení o čtyři procenta. Aktualizovaný výhled vydá MMF příští týden v úterý.

Pokles cen ropy za minulý rok o více než polovinu ekonomiku celkově povzbudí, avšak levná ropa ani silný růst v USA nevyléčí hluboké problémy jinde, uvedla Lagardeová. Podle ní příliš mnoho zemí nadále tíží dědictví finanční krize a příliš mnoho firem a domácností dál omezuje investice a spotřebu, protože v oživení růstu nevěří.

\"Vzpruha v podobě levné ropy je dobrá. Pokud je ale světová ekonomika na kolenou, příliš jí to nepomůže,\" uvedla Lagardeová.

Spojené státy jsou s Británií v podstatě jedinými velkými ekonomikami, které letos porostou silným a zrychleným tempem. Růst zůstane naopak velmi slabý v eurozóně a Japonsku, v rozvíjejících se ekonomikách v čele s Čínou bude zpomalovat. Rozvojové země navíc ohrožuje silný kurz amerického dolaru, zvyšování globálních úrokových sazeb a zesílené kolísání kapitálových toků. Pro řadu z nich také zvyšuje rizika propad cen ropy a dalších komodit, který už výrazně poškozuje ekonomiky Ruska, Venezuely a Nigérie, uvedla šéfka MMF.

Dalším rizikem je podle Lagardeové to, že eurozóna a Japonsko uváznou po delší dobu v situaci nízkého růstu a velmi nízké inflace. Pro řadu zemí eurozóny by to ztížilo snahy o snižování nezaměstnanosti a vzhledem k jejím vysokým dluhům by to mohlo přinést hrozbu propadu do další recese a deflace.

Světové ekonomice hrozí také zvýšená geopolitická rizika. Lagardeová se v této souvislosti zmínila o Ukrajině a rostoucích násilnostech islamistů ve světě.

Lagardeová doporučila, aby měnová a rozpočtová politika zůstala v této hospodářské situaci nadále uvolněná a aby co nejvíce podporovala ekonomický růst a zaměstnanost. Politici však zejména musí konečně důrazně pokročit ve strukturálních ekonomických reformách, dodala.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK