Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, stoupl o 1,1 procenta na 17.511,57 bodu. Širší index S&P 500 se zvýšil o 1,34 procenta na 2019,42 bodu, index technologického trhu Nasdaq Composite posílil o 1,39 procenta na 4634,38 bodu. Za celý týden však Dow Jonesův index ztratil 1,3 procenta. S&P 500 se snížil o 1,2 procenta a Nasdaq se propadl o 1,5 procenta.
Výsledky průzkumu Michiganské univerzity v pátek ukázaly, že spotřebitelská důvěra ve Spojených státech se v lednu vyšplhala na nejsilnější úroveň za více než desetiletí. Ceny ropy v pátek prudce stouply po zprávě Mezinárodní agentury pro energii (IEA), podle které se v některých oblastech objevily známky omezování těžby.
\"Měli jsme tu pěkně silnou zprávu o spotřebitelské důvěře, která podle všeho způsobila na trhu obrat k lepšímu,\" uvedl analytik Mark Luschini ze společnosti Janney Montgomery Scott. \"Spolu s tím přišly vyšší ceny ropy, což podle mého názoru vytvořilo ten správný elixír pro růst cen akcií,\" dodal.
Na devizovém trhu dolar i euro smazaly část čtvrtečních ztrát vůči švýcarskému franku, za kterými stálo překvapivé rozhodnutí švýcarské centrální banky (SNB) zrušit limit pro kurz domácí měny.
Vůči dolar se v pátek jednotná evropská měna propadla na nové jedenáctileté minimum 1,14595 USD. Investoři vnímají krok SNB jako signál, že Evropská centrální banka (ECB) příští týden ohlásí radikální uvolňování měnové politiky.
SNB v roce 2011 zavedla politiku bránící poklesu kurzu eura vůči švýcarskému franku pod 1,20 CHF, aby zabránila negativním dopadům silné domácí měny na ekonomiku. Po čtvrtečním zrušení této politiky se euro propadlo až na 0,8052 CHF.
Ještě během čtvrtka ale euro velkou část ztrát smazalo a v pátek zpevnilo o 1,6 procenta na 0,9904 CHF. Stále však zůstává téměř 18 procent pod úrovní, na které se nacházelo před čtvrteční změnou politiky švýcarské centrální banky. Dolar v pátek vůči švýcarskému franku stoupl o více než dvě procenta na 0,8567 CHF.
pmh