Analytici: Krok ECB je pozitivní, dopad ale nebude tak velký

22.01.2015 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 22. ledna (ČTK) - Dnešní oznámení Evropské centrální banky o nákupu státních dluhopisů nebude mít podle analytiků oslovených ČTK tak silný efekt na podporu evropské ekonomiky, jako například v minulosti v USA. Důvodem je například odlišný evropský přístup k investicím na kapitálových trzích nebo neschopnost vlád provést reformy. Celkově oznámený objem peněz určených na podporu evropské ekonomiky Evropskou centrální bankou byl podle analytiků ovšem nad očekáváním investorů, a trhy tak bezprostředně zareagovaly pozitivně.

Kurz koruny vůči euru na rozhodnutí prozatím příliš nereaguje. V případě koruny vůči dolaru ovšem tuzemská měna oslabuje s tím, jak vůči dolaru oslabuje euro. Vůči euru se po 15:50 koruna obchodovala podle serveru Patria Online za 27,83 Kč/EUR, proti dolaru za 24,27 Kč/USD. \"Trhy bezprostředně reagují pozitivně, kurzy akcií rostou, euro vůči dolaru skokově oslabilo. Obojí se očekávalo v případě, že trh na oznámení zareaguje kladně. Trh si ulevil, že celkový objem programu, jak byl dnes představen, opravdu řádově odpovídá bilionu eur,\" uvedl hlavní ekonom Roklen Lukáš Kovanda.

\"Prozatím se zdá, že ECB alespoň nezklamala, což je velmi důležitý psychologický faktor,\" uvedl i hlavní analytik Raiffeisenbnak Michla Brožka.

Podle Kovandy ovšem tzv. kvantitativní uvolňování nebude mít tak silný efekt, jaký mělo například ve Spojených státech. \"Jde o odlišný sklon domácností k zadlužování v USA a kontinentální Evropě a o odlišný přístup jednotlivců k investování na kapitálovém trhu v obou regionech. Kapitálový trh také hraje v kontinentální Evropě mnohem menší roli než v USA - pro kapitál si v Evropě firmy chodí spíše do banky než na burzu. A konečně, Evropská centrální banka nemůže v rámci případného kvantitativního uvolňování odkupovat žádný „eurodluhopis“, neboli dluhopis společný pro celou eurozónu,\" uvedl.

Hlavní analytik Conseq Investment Management Martin Lobotka ovšem velmi pozitivně hodnotí, že ECB bude kupovat i podnikové dluhopisy. \"Dopad odkupu korporátních dluhopisů na obnovu toku peněz do reálné ekonomiky je vyšší než u státních dluhopisů,\" vysvětlil.

Zároveň upozornil, že kurz eura a dolaru se propadl pod 1,15 poprvé od roku 2003. \"Očekávám však, že hned jak si trh „sedne“, bude to pro euro pozitivní ve smyslu lepších vyhlídek evropské ekonomiky,\" uvedl.

Problémem může být podle hlavního investičního stratéga ČP Invest Michala Valentíka i samotná lisabonská smlouva. \"Jde o první významnější krok ECB. Otázkou je, zdali k tomu má banka mandát. Lisabonská smlouva jasně zakazuje financovat jednotlivé členské státy a nákup státních dluhopisů je jednoznačný krok k jejich financování,\" upozornil.

Navíc dnešní krok ECB je podle Valentíka pouze \"vytrhnutí trnu z paty\", tedy neschopnosti vlád učinit reformy a neschopnost splatit své dluhy. \"Je to jenom odsunutí problému do budoucnosti, ale riziko je v tom, že v budoucnosti problém bude mít daleko větší rozsah než dnes. Proto je v Evropě z dlouhodobého hlediska kvantitativní uvolňování bez fiskálního stimulu neúčinné,\" dodal.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK