Ministerstvo zpracovalo celkem čtyři varianty toho, jak s limity naložit. Kromě úplného zachování limitů a nebo naopak jejich úplného prolomení jsou ve hře ještě dvě částečná řešení. Buď se limity prolomí jen na dole Bílina patřící společnosti ČEZ, nebo na Bílině a částečně na dole Československé armády (ČSA), který patří společnosti Severní energetická.
\"Realisticky nejbližší termín pro získání povolení k hornické činnosti je rok 2020, případně v roce 2021 by byla příprava území před těžbou,\" řekl dnes Mládek. Prolomení limitů je podle něj prvním krokem na velmi dlouhé cestě, je to \"otevření možnosti těžby\".
Pokud vláda k prolomení přistoupí, bude zapotřebí získat řadu stanovisek a odborných posudků. K věci se bude muset vyjádřit ministerstvo životního prostředí, dotčené obce a firmy, nutná bude projektová dokumentace, plán sanací a rekultivací, výstavba komunikací, vynětí pozemků z půdního fondu. Po předložení všech stanovisek se bude čekat na získání povolení k hornické činnosti.
O limitech dnes jednala tzv. malá tripartita, velká tripartita se sejde 2. února. Podle Mládka odbory i zaměstnavatelé podporují úplné prolomení limitů, které počítá se zbouráním Horního Jiřetína a Černic. Koaliční partneři ANO a KDU-ČSL podle Mládka prosazují částečnou úpravu na dole Bílina, která nezasáhne do obydlených obcí. Ministr vládě koncem března předloží všechny čtyři varianty, přičemž doporučí druhou a třetí, tedy částečnou úpravu na dole Bílina a úpravu na Bílině plus malé prolomení limitů na dole ČSA, což by znamenalo bourání jižního cípu Horního Jiřetína.