\"Většinou se spoléhají na novinky v rámci chystané novely zákona o hospodaření s energií. Ta ale v tomto směru žádné změny nepřinese a SVJ se tak vystavují riziku finančního postihu,\" upozornil Lošťák.
Už nyní přitom do domu může přijít na kontrolu Státní energetická inspekce. Zatímco fyzické osobě může inspekce za chybějící energetický průkaz uložit pokutu 50 až sto tisíc korun, u SVJ nebo majitelů administrativní budovy to může být až 200 tisíc korun.
\"Pokud Státní energetická inspekce přijde na kontrolu do bytového domu, musí být doložen PENB za celý objekt. Doba postavení domu není vůbec relevantní, stejně jako to, zda je dům aktuálně na prodej či nikoli,\" upozornil Lošťák.
Až dosud chodili inspektoři na kontroly hlavně na základně udání, od druhého pololetí bude mít Státní energetická inspekce přímo povinnost část energetických průkazů zkontrolovat. Loni zkontrolovala energetické průkazy u 237 nemovitostí, pochybení našla u 172 z nich. \"V drtivé většině případů se jednalo o to, že průkaz vůbec nebyl při prodeji nebo pronájmu předložen,\" řekl ČT ústřední ředitel Státní energetické inspekce Pavel Gebauer.
Průkaz energetické náročnosti budovy slouží k vyhodnocení energetické náročnosti budovy, vypočítává totiž všechny energie spotřebované při jejím standardizovaném provozu. Od 1. ledna 2009 je povinný pro všechny nově stavěné budovy a pro rekonstrukce větších budov. Od 1. dubna ho musí mít všechny rodinné, bytové i administrativní domy při větších renovacích, prodejích či pronájmech. Od letošního roku je průkaz povinný pro bytové a administrativní budovy s celkovou plochou přesahující 1500 metrů čtverečních, o dva roky později se povinnost rozšíří také na stejný typ budov s rozlohou větší než 1000 metrů čtverečních. Od 1. ledna 2019 budou muset mít PENB všechny bytové domy i administrativní budovy.