\"Je to na několik let, není to otázka tohoto roku,\" řekl dnes Mládek. Podle něj musí nejdříve pro zadávací řízení proběhnout určitá příprava. Upozornil také na žaloby českých a rakouských organizací bojujících proti nukleární energii a proti dostavbě Temelína z minulého týdne. Podle Mládka se organizace snaží vyrobit nějaký precedens. \"Stavět jadernou elektrárnu není jednoduché,\" podotknul Mládek.
Znovu zopakoval, že výstavbu nových jaderných zdrojů v Česku bude mít pravděpodobně na starosti nová dceřiná společnost státem kontrolované firmy ČEZ. Úskalím této volby je to, že kromě zhruba 70procentního podílu státu vlastní zbylé akcie firmy soukromé osoby. A těm se logicky nemusí líbit nakládání s jejich investicí a výši případných dividend, dodal.
Mládek proto zmínil i variantu, že by měl financování výstavby na starosti úplně nový státní podnik, ve kterém by stát rozhodoval sám a ze své vlastní vůle. Tento podnik by ale musel od společnosti ČEZ koupit staveniště a know-how, což se podle Mládka nelíbí ministru financí Andreji Babišovi (ANO).
ČEZ loni v dubnu zrušil tendr na dostavbu dalších dvou bloků v Jaderné elektrárně Temelín, hlavním důvodem bylo neposkytnutí státní garance.
Mládek dnes opět potvrdil, že zájem o účast v novém tendru má zřejmě pět uchazečů. Vedle tří společností, které se účastnily zrušeného tendru na Temelín, má podle Mládka zájem ještě korejská společnost Kepco a čínská strana. Zrušeného zadávacího řízení se účastnila americko-japonská společnost Westinghouse, česko-ruské konsorcium MIR.1200 a než byla z tendru vyřazena také francouzská Areva.
Podle Mládka je nicméně nutné, aby k nějakému rozhodnutí o stavbě jaderných elektráren došlo. Jinak hrozí scénář nadměrné závislosti na paroplynových elektrárnách, což stát vzhledem k možným výpadkům dodávek plynu nechce připustit.
To, že ČEZ zřejmě nevyhlásí nový tendr na dostavbu Temelína, potvrdil minulý týden i šéf společnosti Beneš. Podle něj ČEZ připravuje lokality v Temelíně i Dukovanech, není to ale ve fázi, že by potřeboval dělat tendr.