Rusko se potýká s negativními dopady prudkého zlevnění ropy a také s důsledky sankcí, které na Moskvu uvalily západní země kvůli jejímu postupu v ukrajinské krizi. Předpokládá se, že ruská ekonomika letos klesne o čtyři až pět procent. Byl by to první pokles od roku 2009, kdy ruskou ekonomiku zasáhla celosvětová krize.
Ratingová agentura S&P v pondělí snížila své hodnocení úvěrové spolehlivosti Ruska o jeden stupeň na známku BB+, tedy do spekulativního pásma. Rozhodnutí znamená, že Rusko přišlo o investiční rating, takže řada finančních institucí teď bude nucena ruské cenné papíry prodat.
Siluanov už v pondělí uvedl, že rozhodnutí S&P ukazuje \"pesimismus\" této agentury a nezohledňuje silné stránky ruské ekonomiky. Dnes prohlásil, že S&P možná do svého rozhodnutí nezapracovala nejnovější protikrizový plán, který je ve shodě s cílem ministerstva financí vrátit Rusko do roku 2017 k vyrovnanému rozpočtu. Tento cíl se opírá o cenu ropy na úrovni 70 dolarů za barel; pro srovnání, barel Brentu dnes stál zhruba 48 dolarů. Vláda zároveň připravuje strukturální reformy, přičemž jejím cílem je neutrácet nezodpovědně ruské rezervy, uvedl také ministr.
Podle ruského expremiéra Michaila Kasjanova snížení ratingu odráží, jak západní lídři pohlížejí na hospodářské vyhlídky Ruska a jeho prezidenta.
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes podle Reuters prohlásil, že rozhodnutí o ratingových známkách \"jsou politicky motivovaná, a v důsledku toho je nepravděpodobné, že by je rozumné společnosti mohly a měly vzít v potaz\".