Výsledky loni ovlivnil pozitivní vývoj u neživotního pojištění, které stouplo zejména díky situaci v pojištění motorových vozidel o 2,3 procenta na 69,1 miliardy korun. \"Povinné ručení překonalo po dvouleté pauze úroveň ročního předepsaného pojistného 20 miliard korun a posílilo o 4,6 procenta,\" uvedl výkonný ředitel ČAP Tomáš Síkora.
Naopak životní pojištění, které několik let drželo pojistný trh v kladných číslech, v loňském roce pokleslo o 0,7 procento. Předepsané pojistné se tak snížilo na 46,1 miliardy korun. K poklesu přispěly jak produkty s jednorázově placeným pojistným, tak i produkty s běžně placeným pojistným.
Situaci v oblasti běžně placeného životního pojištění mohl podle ČAP částečně ovlivnit vývoj související s daňovou uznatelností soukromého životního pojištění, ke kterému koncem roku došlo.
\"Existuje sice riziko, že se pokles předepsaného pojistného za životní pojištění s běžně placeným pojistným v dalších obdobích z možného důvodu změny režimu daňové uznatelnosti soukromého životního pojištění ještě prohloubí. Pevně však věřím, že se v dlouhodobém časovém horizontu bude jednat jen o pokles přechodný,\" uvedl Síkora.
Novela zákona od letoška zavedla u životního pojištění omezení. Kdo chce u životní pojistky i nadále čerpat daňové výhody, bude muset smlouvu změnit tak, aby neumožňovala předčasné výběry.
Největší pojišťovny na trhu:
předepsané pojistné v roce 2014 v mld. Kč podíl na trhu v procentech Česká pojišťovna 27,5 23,9 Kooperativa 22,9 19,8 Allianz 10,9 9,5 Generali 8,3 7,2 ČSOB Pojišťovna 7,4 6,4 Česká podnikatelská pojišťovna 6,6 5,7 Pojišťovna ČS 6,3 5,5 UNIQA 5,4 4,7 ING 4,7 4,1
Zdroj: ČAP