Jak ale podotkl německý ministr financí Wolfgang Schäuble, nemá jeho kolega od Euroskupiny k diskusi s řeckými vládními představiteli žádné speciální pověření. \"Mandát nemá, žádný ale ani nepotřebuje. V Evropě máme svobodu pohybu,\" podotkl německý ministr.
Dijsselbloem, který je hlavou Euroskupiny, tedy zemí platících eurem, už v pondělí po jednání skupiny zdůraznil, že členství v tomto klubu znamená dodržování závazků. \"Vždy jsme říkali, že s nimi budeme dál spolupracovat, pokud Řekové dodrží to, co jsme s nimi už dříve domluvili,\" uvedl.
S novým ministrem financí Janisem Varufakisem už Dijsselbloem v pondělí telefonicky hovořil a řecký zástupce prý dával jasně najevo, že Atény z eura vystupovat nechtějí.
Babiš míní, že unie rozhodně nebude chtít Řecku odpouštět dluhy, naopak bude spíše žádat záruky, že půjčky budou splaceny. \"Všichni jsou zvědavi, s čím nová vláda přijde,\" poznamenal Babiš a připomněl, že různé řecké přísliby z minulosti nebyly naplněny.
Lídr řecké levicové strany SYRIZA a nynější premiér Tsipras nedělní volby v Řecku vyhrál se slibem ukončení úsporných opatření a vyjednání řady úlev z podmínek, které před pěti lety dali mezinárodní věřitelé z EU, Mezinárodního měnového fondu (MFF) a Evropské centrální banky (ECB) před finanční pomocí bankrotem ohroženému Řecku. Pomoc dosáhla 240 miliard eur (6,7 bilionu Kč) a podmínkou byly tvrdé úspory a reformní program.
\"Pokud mám vycházet z prohlášení této radikálně levicové strany, tak to není dobrá zpráva pro EU ani pro eurozónu,\" komentoval Babiš výsledek voleb. Připomněl, že Řecko má nyní veřejný dluh ve výši 176 procent hrubého domácího produktu. \"Podle mě je z hlediska financí de facto v klinické smrti,\" řekl novinářům.