Za prolomení těžebních limitů demonstruje v Praze až 700 horníků

29.01.2015 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 29. ledna (ČTK) - Před ministerstvem průmyslu a obchodu v Praze demonstruje podle odhadu policie 600 až 700 horníků za úplné prolomení těžebních limitů v severních Čechách. Jsou to zejména pracovníci společnosti Severní energetická, které patří důl ČSA. Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) v prohlášení zveřejněném před demonstrací uvedl, že bude ve vládě prosazovat variantu, která počítá také s posunem limitu těžby na dole ČSA, což by znamenalo zbourání zhruba 170 domů v Horním Jiřetíně. Proti bourání domů se ale vyslovili šéfové všech tří vládních stran.

Horníci pískají a drží transparenty s nápisy \"Mládek, vrah horníků\", \"Uhlí zaměstnává a hřeje, a co ty, vládo\", \"Zelená pověra domov nezahřeje\" nebo \"Uhlí hřeje milion domácností\". Podle odborářů přijeli horníci na demonstraci deseti až 12 autobusy ze severních Čech a jedním z Ostravska. Policisté podle mluvčího Tomáše Hulana protestní akci monitorují. \"Pokud dojde k narušení pořádku, jsou připraveni zasáhnout,\" uvedl. Policie ale žádné problémy nepředpokládá.

Ministerstvo zpracovalo celkem čtyři možnosti, jak s limity naložit. Mládek se vyslovil pro variantu, která vedle prolomení limitů těžby na dole Československé armády (ČSA) počítá s posunem limitů na dole Bílina, které by ale neohrozilo žádná lidská sídla. Kromě této možnosti je ve hře ještě úplné zachování, nebo naopak úplné prolomení limitů a také varianta, která by limity prolomila jen na dole Bílina. Demonstrující horníci podporují variantu s úplným prolomením limitů. Mládek mezi ně nepřijde, protože je na dlouhodobě plánované pracovní cestě v Indii a Nepálu.

Předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD) dnes ráno v Radiožurnálu ještě před zveřejněním stanoviska ministra Mládka řekl, že by se měla podporovat varianta, která nebude znamenat žádné bourání domů. Vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO) odmítá jakékoliv prolomení těžebních limitů. ČTK řekl, že to není potřeba, protože většina uhlí se v Česku mění na elektřinu, která se vyváží. Proti bourání domů v Horním Jiřetíně je také vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL).

Podle Mladé fronty Dnes (MfD) odborářům autobusy, jídlo a pití na cestu společně s odbory zaplatila společnost Severní energetická, která také účast na demonstraci započítá jako odpracovanou směnu. Některé deníky dnes otiskly celostránkové inzeráty, kterými Severní energetická demonstraci prezentuje jako boj za zachování spolehlivého zdroje energie a levného tepla a práce pro horníky. \"Možnost účasti jsme zajistili úpravou v systému směn. Provoz tím zůstane zachován a k žádným ztrátám tedy nedojde,\" řekla ČTK mluvčí Severní energetické Gabriela Sáričková Benešová.

Proti jakémukoliv prolomení se staví ekologické organizace a představitelé Litvínova a Horního Jiřetína. Shromáždění proti prolomení limitů, které se v Horním Jiřetíně konalo ve středu, se zúčastnilo asi 250 lidí. Starosta Horního Jiřetína Vladimír Buřt (Strana zelených) považuje Mládkovu podporu prolomení limitů na dole ČSA za reakci na dnešní demonstraci v Praze. \"Předpokládám, že se tak vyjádřil (Mládek) v souvislosti s akcí odborářů. V podobném duchu už mluvil minulý týden, takže to pro nás není nic nového,\" řekl ČTK Buřt. Ve městě, kde žije zhruba 2300 lidí, nebude nyní starosta svolávat žádné další protesty.

O úpravě limitů má v pondělí 2.února jednat tripartita. Na jednání vlády má Mládek materiál v rámci nové Surovinové politiky předložit do konce března. Limity těžby hnědého uhlí v severních Čechách zaručující městům a obcím, pod nimiž je uhlí, že nebudou kvůli těžbě zbourány, byly stanoveny usnesením vlády v roce 1991.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK