\"Pokud by do naší příští revize ratingu, což je 15. května, rozhovory nevykázaly žádný pokrok, anebo pokud by začaly směřovat ke krachu, byl by to pochopitelně impulz ke zhoršení ratingu,\" řekl podle agentury Reuters Douglas Renwick, který má v rámci Fitch na starosti ratingy západoevropských zemí.
Řecku se zatím kvůli neshodám s věřiteli nepodařilo projít poslední revizí mezinárodního záchranného programu. Ten vyprší 28. února a někteří představitelé eurozóny již naznačili, že Atény budou pravděpodobně nuceny požádat o jeho prodloužení, aby získaly zbývajících 1,8 miliardy eur (50 miliard Kč).
Situace se zkomplikovala poté, co v nedělních parlamentních volbách zvítězila levicová strana SYRIZA, která se staví proti úsporným opatřením souvisejícím s mezinárodní finanční pomocí. SYRIZA hodlá požadovat změnu podmínek záchranného programu a odpis velké části řeckého dluhu. Tyto požadavky by mohly dostat Řecko do sporu s ostatními členy eurozóny a zároveň ohrozit členství Řecka v měnové unii.
Řecko se v květnu 2010 ocitlo na pokraji státního bankrotu a muselo požádat Evropskou unii a Mezinárodní měnový fond o finanční pomoc. Dohodlo se již na dvou záchranných programech v celkové výši 240 miliard eur (6,7 bilionu Kč). Výměnou za úvěrovou pomoc musela vláda zavést masivní výdajové škrty, snížit důchody a mzdy a opakovaně zvýšit daně. To prohloubilo hospodářskou recesi, zvýšilo nezaměstnanost a zhoršilo životní úroveň obyvatel. Loni se však řecká ekonomika z recese vymanila.