Pozitivní trend mohl být podle tajemníka sdružení Jana Stopky mimo jiné způsoben i díky růstu zájmu občanů o ověřování vlastní platební morálky.
Solus dlouhodobě pozoruje významné rozdíly v platební morálce mezi jednotlivými kraji. Dlouhodobě nejhorší je situace v Ústeckém kraji, kde u členů sdružení dlouhodobě neplní závazky 15,3 procenta dospělých obyvatel kraje. Desetiprocentní hranici překračuje také Karlovarský kraj, Liberecký kraj a Moravskoslezský kraj. Nejméně potíží se splácením závazků eviduje na Vysočině a ve Zlínském kraji, kde se pohybuje podíl osob s dluhem po splatnosti kolem hranice 5,5 procenta.
Zamezit dalšímu nárůstu počtu osob v prodlení se daří u členů sdružení zejména díky sdílení informací o klientech, kteří již u jiného člena neplní své smluvní závazky. \"Zodpovědný přístup našich členů je naprosto klíčový. Proto při jednání o možném členství klademe na tuto oblast velký důraz, a pokud nemáme záruky, že společnost nebude dále zadlužovat osoby, které již mají problémy se splácením svých aktuálních závazků, tak se nemůže naším členem stát,\" doplnil Stopka.
Solus sdružuje 45 společností. Jsou mezi nimi nebankovní finanční instituce, banky, pojišťovny, stavební spořitelny, telekomunikační operátoři, energetické společnosti či velkoobchodní řetězce. Členská společnost se na základě dotazu do databáze dozví informaci o existenci dluhu klienta, případně o jeho úhradě. Ta je v registru uchována tři roky. Data se v databázi shromažďují pouze se souhlasem zákazníků. Sdružení vzniklo v létě 1999.
kraj Podíl osob v prodlení v procentech Jihočeský 7,61 Jihomoravský 6,65 Karlovarský 13,95 Královéhradecký 7,77 Liberecký 11,08 Moravskoslezský 10,2 Olomoucký 7,77 Pardubický 6,93 Plzeňský 8,5 Praha 6,76 Středočeský 7,98 Ústecký 15,28 Vysočina 5,48 Zlínský 5,5 ČR 8,23
zdroj: Solus