Firma by podle Falbra převedla na stát například 51 procent. \"Tím by stát získal vliv na to, co se v ní bude dít dál a co se bude s těžbou dít dál,\" řekl Falbr. Předseda vlády se podle něj k návrhu konkrétně nevyjádřil. \"Připomněli jsme, že to stojí za úvahu,\" doplnil Falbr.
Mluvčí Severní energetické Gabriela Sáričková Benešová dnes ČTK potvrdila, že firma s podobným nápadem přišla již za Nečasovy vlády. Tehdejšímu ministrovi průmyslu Martinu Kubovi (ODS) se prý myšlenka líbila. \"Za nás můžu říct, že jsme už ministru Kubovi nabídli společný podnik, kde by měl stát svoji účast, těžař svoji účast a dohadovali by se nejen na tom, jak těžit, ale i kam to uhlí směrovat. Naše podmínka byla, že více peněz z těžby nerostu zůstane v regionu,\" dodala mluvčí. Podle ní nápad za Severní energetickou stále platí.
Zástupci Hospodářské a sociální rady Ústeckého kraje jsou pro úplné prolomení limitů. Hlavním argumentem je očekávaný nárůst nezaměstnanosti při ponechání limitů v současné podobě. Podle analýz rady je ohroženo 12.000 pracovních míst, což by nezaměstnanost na Mostecku zvedlo na 20 procent.
Tripartita se v pondělí neshodla na žádné z variant prolomení limitů těžby hnědého uhlí. Do konce června chce mít zprávu o sociálních, ekonomických a bezpečnostních dopadech jednotlivých možností. Zatímco odboráři a zástupci zaměstnavatelů po úplném uvolnění volají, v celé vládě prolomení limitů podporu nemá.
Ministerstvo průmyslu zpracovalo čtyři varianty. Vedle úplného prolomení či naopak úplného zachování je ve hře uvolnění v dole Bílina. Ministr Jan Mládek navrhuje posunutí limitů tam a částečně i v dole ČSA, což by znamenalo zbourání asi 170 domů v Horním Jiřetíně. Proti jsou obyvatelé, ekologické organizace či Strana zelených. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) už dříve uvedl, že by se měla podporovat varianta, která nebude znamenat bourání domů. Proti prolomení limitů je vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO).
Materiál o limitech doplňuje spolu s dokumentem o rozvoji jaderné energie aktualizovanou státní energetickou koncepci, kterou mělo jeho ministerstvo předložit do konce března. Podle záměru chce Česko v budoucnu využít hlavně jádro a hnědé uhlí, odklání se od obnovitelných zdrojů a plynových elektráren.