Prognóza připomíná, že Česko se loni po dvou letech vrátilo k růstu. K loňskému roku uvádí přehled komise posílení ekonomiky o 2,3 procenta. Tato obnova byla tažena především domácí poptávkou, investicemi i spotřebou domácností. V první polovině roku také exportem, který ale poté zpomalil v důsledku slabého růstu celé EU.
Základní údaje o výkonu české ekonomiky tak ve své aktuální předpovědi komise velmi mírně zhoršila proti poslednímu odhadu z loňského podzimu. Tehdy pro rok 2014 předpokládala růst 2,5 procenta, pro letošek a rok příští 2,7 procenta.
Přesně tento údaj - růst o 2,7 procenta HDP - už pro letošní rok na konci ledna předpovědělo ve své vlastní předpovědi české ministerstvo financí. Pro rok 2016 počítá s údajem 2,6 procenta a loňský rok podle něj znamenal růst 2,4 procenta.
Ministerstvo se s komisí shoduje na výši loňské inflace, kterou obě prognózy shodně uvádějí na hodnotě 0,4 procenta. Letos ale komise očekává v ČR inflaci na úrovni 0,8 procenta, ministerstvo financí uvádí nižší hodnotu 0,3 procenta. Pro rok 2016 pak Evropská komise v materiálu předpokládá českou inflaci na hodnotě 1,4 procenta.
Posilování české ekonomiky se podle komise odráží ve vývoji pracovního trhu. Míra nezaměstnanosti byla podle prognózy loni 6,1 procenta, pro letošek uvádí komise předpoklad šesti procent a pro rok 2016 5,9 procenta.