V závěru roku 2014 dosáhla podle ČSÚ průmyslová produkce úrovně hodnot před začátkem ekonomické krize v roce 2008. Nových průmyslových zakázek, především ze zahraničí, přibylo nejvíce za poslední čtyři roky.
Oživování českého průmyslu začalo již v polovině roku 2013 a loni tento trend pokračoval, ačkoliv meziroční tempo růstu v průběhu roku postupně zpomalovalo. Meziroční růst zaznamenal ČSÚ ve všech měsících kromě srpna, ovlivněného posunem letních dovolených, a v listopadu, který měl menší počet pracovních dnů.
V roce 2013 průmyslová výroba klesla podle revidovaných výsledků o 0,1 procenta. Nové zakázky loni vzrostly proti roku 2013 o 12,1 procenta, přičemž průmyslovým podnikům více pomohla poptávka z ciziny. Nové zakázky ze zahraničí se zvýšily o 12,9 procenta, zatímco tuzemské vzrostly o 10,5 procenta. V meziročním srovnání loni stouply i v tržby z průmyslové činnosti, v běžných cenách byly vyšší o 8,4 procenta.
\"Za celý rok průmysl přidal téměř pět procent a posunul výrobu na nové historické rekordy. Od roku 2010 tak výroba vzrostla už o deset procent a v případě automobilek dokonce o třetinu,\" řekl ČTK analytik ČSOB Petr Dufek. Nadějné jsou podle něho vyhlídky průmyslu i pro první polovinu letošního roku, neboť jak nálada firem, tak jejich zakázky dosahují velmi slušné úrovně. Letos už ale podle něj nebude udržení nastaveného vysokého tempa kvůli vysoké srovnávací základně loňského roku jednoduché.
\"Průmysl ukázal na konci roku lepší kondici, než jsme doufali,\" uvedl analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Pozitivní je podle něj to, že jeho výkonnost nestála na jediné noze, nýbrž vycházela z řady sektorů, po jejichž výrobcích je poptávka doma i v zahraničí. Přesto tempo růstu průmyslu za celý čtvrtý kvartál zvolnilo na 3,2 procenta, což je nejslabší výsledek od poloviny roku 2013. Slábnoucí dynamika českého průmyslu odpovídá vývoji německého předstihového indexu Ifo i vývoji v průmyslu dalších středoevropských zemí. Ifo ovšem dosáhl dna v říjnu a poté vykázal již tři růstové hodnoty v řadě, což slibuje pro český průmysl oživení poptávky. Průmysl tedy má i pro letošek předpoklady zůstat jedním z motorů české ekonomiky, podotkl Sobíšek.
K růstu prosincové průmyslové produkce přispěla opět výroba aut, která tradičně táhne celý průmysl. Vedle toho pomohla k růstu průmyslu i výroba elektrických zařízení a strojů. Naproti tomu v odvětvích výroby a rozvod elektřiny, plynu a tepla, těžby a dřevozpracujícím průmyslu produkce klesla.
V porovnání s prosincem 2013 měl ale loňský poslední měsíc o jeden pracovní den více. Po očištění o vliv pracovních dní tak celková průmyslová výroba meziročně stoupla o 4,7 procenta. Proti listopadu se produkce zvýšila o 0,6 procenta, údaj je však očištěný o sezonní vlivy.
S výjimkou výroby oděvů vzrostla loni hodnota nových průmyslových zakázek meziročně ve všech vybraných odvětvích průmyslu. Tempo růstu během roku sice postupně klesalo, ale meziroční nárůst o 12,1 procenta je nejlepším výsledkem od roku 2010, upozornila vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ Veronika Doležalová. Více nových zakázek proti roku 2013 přibylo ze zahraničí, a to 12,9 procenta. Z tuzemska jich bylo více o 10,5 procenta.
Fakt, že český průmysl roste zejména díky zahraniční poptávce, potvrzuje i růst tržeb z průmyslové činnosti. Ty vykázaly meziroční růst o 8,4 procenta, zatímco tržby z přímého vývozu průmyslových podniků meziročně vzrostly o 15,9 procenta.