Inspektoři provedli v souvislosti s povinností nahlašovat dovozy 2623 kontrolních akcí. Z toho u 455 zjistili závady. Celkový počet zjištěných závad se přiblížil 1000.
V 896 případech neinformoval dovozce krajskou veterinární správu o příjmu zásilky, ve 32 případech odhalila kontrola závadu v dokumentaci. V 15 případech šlo o špatné značení výrobku, ve 13 případech o porušení podmínek pro obchodování. Pouze v sedmi případech bylo zjištěno zdravotně závadné zboží.
V průměru je podle veterinářů zkontrolováno zhruba 11 procent zboží živočišného původu, které do Česka dorazí. Nejčastěji se kontrola týká vajec, masa, vaječných výrobků a rybích produktů.
Největší část ze zadržených potravin pocházela z Thajska (33 tun). Následují Polsko s 20 tunami, Nizozemsko (deset tun) a Německo (4,5 tuny).
Prodloužení lhůty, v níž musí dovozci veterinární správě dopředu hlásit dovozy živočišných produktů, platí od loňského 3. října. Dovozci od té doby musejí do formuláře uvádět také informaci o předpokládané prodejní ceně výrobku. Zpřísnění mělo podle ministerstva zemědělství mimo jiné zabránit možnému zavalení českého trhu potravinami za dumpingové ceny v důsledku ruského embarga na dovoz ze zemí Evropské unie.
Nejpozději od dubna by se však lhůta měla zkrátit zpět na dřívějších 24 hodin. Podle České televize se na tom koncem ledna dohodli dovozci, zpracovatelé a ministerstvo zemědělství.