Stabilní růst cen loni vykazovaly hlavně byty. HB Index u nich vzrostl o 4,2 procentního bodu na 97,4. \"Motorem zvyšování cen bytů byl vývoj v Praze a středních Čechách. Vývoj cen u starších zděných i panelových bytů byl prakticky shodný. K největšímu růstu došlo v kategorii malometrážních bytů. V Praze se dobře prodávaly i byty v nových developerských projektech, zájemce o bydlení však oslovily i doposud stavebně nezahájené projekty. Toho využili i někteří developeři, kteří nasadili vyšší ceny,\" uvedl ředitel nemovitostního odboru Hypoteční banky Petr Němeček.
Růst cen rodinných domů způsobila přetrvávající poptávka po tomto druhu bydlení v okolí velkých měst a novostavbách v developerských projektech. Projevoval se také stabilní zájem o dřevostavby a vzrostla poptávka po rodinných domech v pasivním standardu a po domech s úsporným způsobem vytápěním, uvedl Němeček.
Pozemky pokračovaly v dlouhodobém mírném zdražování, když HB Index u nich vzrostl meziročně o 3,3 procentního bodu na 119,4. Největší zájem byl o pozemky s rozlohou kolem 800 metrů čtverečních, zájemci je hledali hlavně v okolí větších měst.
Ukazatel HB Index sleduje tři typy nemovitostí, tedy byty, rodinné domy a pozemky v ČR.