Na Slovensku například v uvedených letech byla průměrná inflace 3,6 procenta, v Polsku 2,6 procenta, v Německu 1,7 procenta a v Rakousku dvě procenta.
Největší rozdíl mezi průměrem EU a ČR byl u meziroční inflace v roce 2008. Tehdy meziroční míra inflace činila v ČR 6,3 procenta, zatímco v EU 3,7 procenta. Naopak v roce 2003 byla v ČR inflace záporná mínus 0,1 procenta, v EU ceny rostly o 2,1 procenta. Loni byla průměrná inflace v ČR 0,4 procenta, v EU 0,6 procenta.
V uplynulých 15 letech se rozdílně vyvíjely v rámci inflace jednotlivé výdajové skupiny. Nejvíce rostly v ČR od roku 2000 ceny bydlení, vody, energií a paliv, a to o 103 procent. V EU přitom tyto položky stouply o 63 procent. \"K výraznému cenovému růstu u výdajů na bydlení přispěla především deregulace nájmů,\" uvedl Mrázek.
Naopak u odívání a obuvi se v uplynulých 15 letech snížila cena o 30 procent, v EU naopak ceny stouply o jedno procento. Za evropským průměrem zaostává také růst cen alkoholických nápojů a tabáku. Ten je podle Mrázka do značné míry dán cenovou politikou státu. Od roku 2000 stouply ceny alkoholu a tabáku v ČR o 70 procent, zatímco v EU o 84 procent.
Podle dnešních údajů ČSÚ ceny v Česku meziročně stouply o 0,1 procenta, tedy stejně jako v prosinci. Ekonomové přitom počítali s deflací, tedy poklesem cen.