Minulý měsíc úřad předpověděl, že letos ropná těžba v USA stoupne o 720.000 b/d na 9,31 milionu b/d. Prognózu pro rok 2016 EIA nepatrně upravil na 9,52 milionu z lednového výhledu 9,53 milionu b/d.
Zpomalení růstu v příštím roce bude pode EIA důsledkem nedávného propadu světových cen ropy. I tak se ale těžba přiblíží dosavadnímu rekordu 9,6 milionu b/d z roku 1970. V roce 2013 těžba ropy v USA vzrostla rekordním tempem téměř milionu barelů denně na čtvrtstoleté maximum 7,5 milionu barelů denně.
Pokles cen ropy, které proti polovině loňského roku ztratily až 60 procent, zatím na americkou produkci větší vliv neměl. V lednu se v USA těžilo v průměru 9,2 milionu barelů denně, sdělil EIA podle agentury Reuters.
Za rozmachem produkce ropy ve Spojených státech v posledních letech stojí technologie hydraulického frakování, která se používá k těžbě z hlubokých břidlicových hornin. Vysoké dodávky ze Spojených států výrazně přispěly k prudkému zlevnění ropy. Saúdská Arábie koncem listopadu zablokovala snahy některých členů ropného kartelu OPEC o snížení těžebního limitu, které by mohlo ceny podpořit. Postup Rijádu posílil spekulace, že Saúdští Arabové chtějí pomocí nízkých cen zastavit prudký růst produkce ropy v USA.