\"Vyjádřím svou naději, že zůstanou na cestě reforem. Loni se vrátili k růstu, jejich rozpočet je v primárním přebytku. A zásadní je, aby Řecko na této cestě zůstalo. Jak a za jakých podmínek, to bude dnes k diskusi,\" podotkl Dijsselbloem. Připomněl, že Řecko je technicky stále státem v záchranném programu, přestože si vláda přeje jeho ukončení.
Podle šéfa euroskupiny se dnes bude jednat jen o začátek rozhovorů, pravidelná schůzka je ostatně už delší dobu naplánovaná na pondělí. Podle diplomatů bylo svolání dnešní diskuse motivováno snahou začít složité rozhovory na úrovni ministrů tak, aby diskuse nezatížily čtvrteční summit EU, který se má věnovat především ukrajinské krizi a otázkám boje s terorismem.
Nová levicová řecká vláda premiéra Alexise Tsiprase, která nyní dostala důvěru parlamentu, se snaží zmírnit dluhovou zátěž země. Mezinárodní záchranný program považují Atény za chybu a odmítají s ním spojená úsporná opatření a reformy. Navrhují nyní překlenovací úvěr, který by dal možnost vyjednání nových podmínek řešení vysokého státního dluhu.
Tsipras i ministr Varufakis už jednali v důležitých hlavních městech EU. Už dříve ale ze zemí eurozóny v čele s Německem zaznělo, že by Řecko mělo záchranný program požadující tvrdá úsporná opatření prodloužit a plnit to, k čemu se v minulosti zavázalo.
Dijsselbloem dnes v nizozemském parlamentu připustil, že by mohlo dojít ke změnám v programu úvěrové pomoci Řecku, ale jen za předpokladu, že by Atény přišly s jinými kompenzačními opatřeními. \"Dohoda je dohoda. To znamená, že určitá opatření mohou být nahrazena jinými v rámci daného programu,\" upozornil Dijsselbloem před poslanci, z nichž většina dávala najevo odpor k možnosti jeho změny a zmírnění stávajících podmínek.