Etiopský projekt trval od podpisu kontraktu 24 měsíců a zahrnoval výrobu a dodání kompletní technologie pivovaru včetně stavebních prací a náhradních dílů. Součástí dodávky byly i kotelna, trafostanice, úpravna vody, čistička odpadních vod či dieselagregát pro náhradní výrobu energie. Zhruba 600.000 hektolitrů výstavu je objem, který v Česku ročně produkuje například pivovar Svijany.
Pivovar vyrostl v severoetiopském městě Maychew Town, které leží přibližně 650 kilometrů od hlavního města Addis Abeba. Vzniklo v něm 150 až 200 nových pracovních míst, a to jak v samotném provozu, tak v navázaných službách. \"Již proběhla první fáze školení místního personálu, další bude pokračovat po otevření pivovaru,\" uvedl generální ředitel ZVU Potez Vladimír Čepelík.
Z českých odborníků zůstane na místě Ladislav Pařízek, který bude pracovat jako hlavní sládek. Dodaná technologie podle ZVU Potez patří mezi nejmodernější úsporná řešení v oboru pivovarnictví. Například využívá energie par ve varně k ohřevu vody či zachytává oxid uhličitý při procesu kvašení pro další technologická zpracování.
Hradecká firma v Etiopii stavěla pivovary i v minulosti a aktuálně má v Africe podle Čepelíka rozpracované další obchodní příležitosti. \"Naše rozsáhlé reference v oboru pivovarnictví, kdy jsme již realizovali více než 200 pivovarů firmami z naší skupiny, nám umožňují pronikat na trhy od jižní Ameriky až po východní Asii,\" uvedl.
Strojírny ZVU POTEZ vyrábějí zařízení pro potravinářský, chemický a energetický průmysl, jejich roční výkony se v posledních letech pohybují mezi přibližně 600 až 700 miliony korun. Firma má 500 zaměstnanců a je pokračovatelem více než 140 let dlouhé tradice chemického a potravinářského strojírenství v Hradci Králové.