Současný záchranný program vyprší na konci měsíce. Atény jeho nynější podobu odmítají a chtějí se dohodnout na nové formě pomoci. Mluvčí nové řecké levicové vlády o víkendu prohlásil, že země dál odmítá akceptovat mezinárodní záchranné programy podobné těm, které s Evropskou unií a Mezinárodním měnovým fondem (MMF) dohodly předchozí řecké vlády.
Německý ministr financí dnes vyjádřil pochybnosti nad tím, zda se Euroskupině podaří najít řešení ohledně řeckého dluhu. \"Z toho, co jsem o víkendu zaslechl o technických rozhovorech, jsem velmi skeptický, dostaneme ale dnes zprávu a pak uvidíme,\" řekl ministr v rozhovoru s rozhlasovou stanicí Deutschlandfunk. Berlín si odchod Řecka z eurozóny nepřeje. Nová vláda v Aténách ale musí splnit základní podmínky záchranného programu, řekl ministr, podle něhož se řecký kabinet chová \"dost nezodpovědně\".
Francouzský ministr financí Michel Sapin dnes prohlásil, že tvrdý postoj Berlína na jednáních o řeckém dluhu je správný. Je ale také třeba přiznat, že v Řecku došlo ke změně vlády.
\"Němci mají z určitého úhlu pohledu pravdu. Řecko, nikoli současná vláda, ta země podepsala řadu dohod. Tyto dohody musí dodržovat nezávisle na změně vlády. Avšak Řekové tvrdí, a mají pravdu, já je podporuji, \'právě jsme změnili vládu, takže nebudeme dělat všechno jako dřív\',\" řekl podle agentury Reuters Sapin francouzským médiím. \"To, co musíme najít, je způsob, jak fungovat společně,\" prohlásil také.
Podle Schäubleho nejde o to najít kompromis kvůli kompromisu, ale o to zůstat na cestě, která Řecku jednou umožní hospodařit tak, aby se obešlo bez pomoci ostatních.