Objem nesplácených bankovních úvěrů registrovaných ČNB klesl v roce 2014 po třinácti letech, a to o více než miliardu na 58 miliard korun. \"Tento trend ukazují i naše statistiky. Výše nesplácených dluhů za loňský rok klesla proti roku 2013 o sedm procent, a to při čtyřprocentním snížení počtu dlužníků,\" uvedl provozní ředitel M.B.A. Finance Jakub Zakrzecki.
\"Počet případů, které se dostávají k řešení do inkasních agentur, klesá,\" souhlasil Zbyněk Kadidlo z Asociace inkasních agentur. Tento pokles je podle něj způsoben především lepším hodnocením ze strany věřitelů, kteří využívají ve větší míře registry, zvýšením finanční gramotnosti zákazníků, jež se nechtějí zadlužovat v tak velké míře, jako tomu bylo dříve, či zlepšující se ekonomickou situací v zemi.
Nárůst počtu neplatičů zaznamenala M.B.A. Finance jen v Moravskoslezském kraji (o 19 procent) a v Praze (o osm procent). V případě Ostravska je to dáno špatnou ekonomickou situací. Naopak v Praze právě nejvyšší životní standard v republice způsobuje i vyšší počet dlužníků, kteří špatně odhadli své schopnosti splácet, vysvětlil zdánlivý paradox Zakrzecki.
Obnovení důvěry dobyvatel v ekonomický růst povede i nadále k většímu utrácení. Spotřebitelé jsou však podle něj daleko disciplinovanější, než byli před rokem 2008, a nákupy budou financovat z půjček jen v odůvodněných případech.
Českým domácnostem meziročně stouplo zadlužení v bankách o necelých 47 miliard a jejich dluhy tak celkem dosahovaly 1,23 bilionu Kč. Protože jen na bydlení si vypůjčily o 47,7 miliardy Kč více než předloni, spotřební a jiné půjčky domácnostem klesly. Za stejné období si obyvatelé Česka u bank uložili téměř 111 miliard Kč a celkem mají na vkladech 1,92 bilionu korun.