V lednu ceny výrobců klesly již třetí měsíc za sebou. Meziročně zůstaly beze změny, což je také nejnižší údaj v historii měření. V prosinci ještě meziročně rostly, výrobní inflace činila 1,1 procenta.
Analytici v anketě agentury Reuters očekávali za leden meziměsíční pokles cen o 0,4 procenta. Meziročně pak očekávali růst, v průměru o 0,3 procenta.
Inflaci v USA tlačí dolů hlavně nízké ceny energií a silnější dolar. Ceny energií v lednu klesly o 10,3 procenta a nižší byly již sedmý měsíc za sebou. Benzin zlevnil o 24 procent, což bylo nejvíce od prosince 2008. Ceny potravin se snížily o 1,1 procenta.
Jádrové ceny, které nezahrnují potraviny, energie a obchodní služby, klesly o rekordních 0,3 procenta. V prosinci naopak o 0,1 procenta vzrostly. To naznačuje, že pokles nákladů na energii se přelévá také do dalších odvětví.
Cílem americké centrální banky (Fed) je mít inflaci těsně pod dvěma procenty, současnou nízkou inflaci banka považuje za přechodnou. Protože podmínky na trhu práce se zlepšují, většina ekonomů očekává, že Fed začne letos v červnu zvyšovat úrokové sazby. Ty drží od prosince 2008 těsně nad nulou.