Přestože to popírají, vyvíjejí prý představitelé banky tlak na Řeky, aby konečně zavedli omezení pro pohyb kapitálu. Podle zjištění ECB převádí Řekové do zahraničí více než miliardu eur denně, stojí v článku.
Mezinárodní měnový fond údajně považuje případný odchod Řecka z eurozóny pro zbytek měnové unie za zvládnutelný. Evropané v posledních letech vybudovali ochranná opatření, která by měla zabránit rozšíření krize na ostatní země. Pro Řecko by byl přitom odchod z měnové unie spojen s podstatně většími náklady, než kdyby země měla pokračovat v požadovaných reformách, odhaduje prý také MMF.
Spiegel článek zveřejnil několik hodin před mimořádným jednáním ministrů financí eurozóny o návrhu Atén na prodloužení finanční pomoci pro Řecko. Německo návrh nové řecké levicové vlády považuje za nedostatečný. Současný mezinárodní záchranný program pro Řecko vyprší za týden v sobotu. Bez peněz od věřitelů by zemi mohl hrozit státní bankrot.
Německý list Bild na začátku ledna už před klíčovými parlamentními volbami v Řecku napsal, že spolková vláda v Berlíně se chystá na možný odchod Řecka z eurozóny. Der Spiegel v té době podotkl, že Německo již nehodlá za každou cenu bránit vystoupení Řecka z měnové unie. Za změnou postoje podle něj stojí právě pokrok, který eurozóna učinila od nejhoršího období dluhové krize a díky němuž by měl odchod Řecka pouze omezené dopady na ostatní země používající euro.