Diplomatické zdroje citované serverem řeckého listu Ta Nea tvrdí, že připravovaná dohoda, která by prodlužila program pomoci do června, nevyžaduje od Atén dodatečná úsporná opatření, ale ani Řecku neumožňuje kroky, které mohou být v eurozóně hodnoceny jako \"jednostranné\". Řecko by zároveň mělo dodatečný čas do pondělí, aby předložilo zevrubný seznam chystaných opatření zejména ohledně dalších strukturálních reforem. Atény neustále ujišťují, že chtějí udržet finanční politiku zajišťující primární rozpočtový přebytek před odpisem dluhových splátek, i když na nižší úrovni, než se po Řecku doposud požadovalo.
Jednání zástupců eurozóny, kteří se návrhem dohody zabývají, začalo večer v Bruselu s několikahodinovým zpožděním. Zdroje Reuters zdůraznily, že zatím nebylo dosaženo žádné formální dohody v rámci euroskupiny, kterou tvoří 19 ministrů financí zemí eurozóny.
Před vlastním zasedáním euroskupiny jednal její šéf Jeroen Dijsselbloem s ředitelkou MMF Christine Lagardeovou a evropským komisařem pro hospodářské a finanční záležitosti Pierrem Moscovicim o \"balíčku\" zahrnujícím významné ústupky ze strany Řecka jdoucí ještě za ty, které obsahuje čtvrteční žádost Atén o prodloužení pomoci.
Řecko ve čtvrteční žádosti mimo jiné slibovalo, že bude splácet své dluhy, udržovat vyvážený rozpočet během půlroku pomoci, bojovat proti daňovým únikům a proti korupci a bude se snažit nastartovat ekonomiku. Německá vláda však žádost odmítla téměř okamžitě s tím, že návrh neodpovídá kritériím dohodnutým na pondělním jednání euroskupiny.
Atény daly před dnešním zasedáním najevo, že jejich čtvrteční nabídka je tou nejkrajnější možností, až kam mohou zajít. Podle maltského ministra financí Edwarda Scicluby eurozóna nebude bránit, aby ji Řecko opustilo. Skupina zemí kolem Německa prý nemíní Aténám ustupovat.
Berlín doposud trval na tom, že čtvrteční návrh nestačí, protože neobsahuje slib, že země bude dál pokračovat v dojednaných úsporných opatřeních. Výhrady vůči návrhu vyjádřilo i Portugalsko a Nizozemsko.
Evropská centrální banka (ECB) se již podle německého listu Der Spiegel připravuje na případný odchod Řecka z eurozóny. Zaměstnanci banky prý pracují na scénářích, jak by zbytek měnové unie mohl dál držet pohromadě.
Řecký premiér Alexis Tsipras nicméně vyjádřil přesvědčení, že Řecko dnes v Bruselu uspěje. \"Řecko udělalo vše, co bylo v jeho silách, aby mohlo být dosaženo řešení přijatelného pro všechny strany, a to na základě principu dvojího respektu. Respektu k pravidlům EU a respektu k výsledkům voleb v členských státech,\" uvedl premiér v prohlášení pro agenturu Reuters.
Později však Tsipras požádal šéfa Evropské rady Donalda Tuska o uspořádání mimořádného summitu Evropské unie v neděli, pokud by dnešní jednání skončilo neúspěchem.
Řecká vláda čelí nepříjemné vyhlídce, že nesplní své volební sliby, v nichž slibovala zmírnění úsporných opatření a zároveň udržení jednotného eura. Pokud se v krátkodobém horizontu nenajde jiné řešení, Řecko by mohlo být ponecháno osudu, aby se potýkalo se svými dluhy již od příštího měsíce. To by v podstatě znamenalo státní bankrot.