Pokud věřitelé návrhy Atén přijmou, podaří se zažehnat bezprostřední hrozbu, že Řecku příští měsíc dojdou peníze a že bude muset v konečném důsledku opustit eurozónu. Nová vláda by tím dostala prostor k tomu, aby se pokusila vyjednat dlouhodobě příznivější podmínky splácení dluhů u mezinárodních věřitelů.
Mluvčí řecké vlády prohlásil, že v pátek se podařilo zabránit tomu, aby eurozóna \"zardousila\" Řecko a jeho ekonomiku, jak prý \"plánovali někteří v zahraničí i doma\". Tsipras šel dál a označil dohodu za \"rozhodný krok na cestě od úsporných opatření, záchranných programů a od trojky (trojice věřitelů - Evropská unie, Evropská centrální banka a Mezinárodní měnový fond)\". Podle něj dohoda s euroskupinou \"ruší závazky předchozí vlády ohledně snížení mezd a důchodů, propouštění ve státním sektoru, zvýšení DPH na jídlo a léky\".
Zatím jediná změna, která z dohody plyne, ale spočívá v nahrazení v Řecku vysoce nepopulárního slova \"trojka\" výrazem \"tři instituce\". Vše další, včetně samotného prodloužení programu, má podle textu dohody záviset na tom, co Řecko do pondělka euroskupině předloží. Německý ministr financí Wolfgang Schäuble už v pátek večer varoval, že pokud Řecko úspěšně nezavrší svůj reformní program, další výplaty peněz se nedočká.
Tsiprasově straně SYRIZA k výhře v lednových parlamentních volbách pomohly sliby, že Řecko ukončí úspornou politiku a přestane spolupracovat s trojkou, jejíž inspektoři dohlížejí na dodržování dohodnutých úspor a reforem. Schäuble upozornil na to, že řecká vláda zažije nyní těžké chvíle při vysvětlování dosažené dohody svým voličům. Německý ministr novým vládcům Řecka vzkázal, aby \"si zvykli na nároky, které vládnutí obnáší\".
Mluvčí řecké vlády přiznal, že ujednání z Bruselu je teprve první krok a že pro vládu, která není v úřadu ještě ani měsíc, je těžké vyjednávat s těžkými vahami jako jsou evropští ministři. \"Skutečná bitva začíná teď,\" řekl.
Ve vedení řecké vládní strany SYRIZA v pátek podle řeckého tisku vypukly kvůli vývoji vyjednávání s eurozónou rozepře. Podle krajně levého křídla této strany se vláda signalizovanými ústupky zpronevěřuje předvolebním slibům.
Většina politických stran v Řecku dohodu vlády s eurozónou ale dnes uvítala. \"To nejhorší se podařilo odvrátit,\" uvedla opoziční liberálně konzervativní strana Nová demokracie, která vedla předešlou vládu. Zároveň ale upozornila, že Řecko se nyní dostane pod ještě přísnější kontrolu věřitelů. Řečtí komunisté naopak prohlásili, že dohoda z Bruselu není nic jiného než pokračování úsporného programu.
Francouzský prezident François Hollande dnes označil páteční dohodu za \"dobrý kompromis\". Prodloužení programu pomoci bylo podle něj správné řešení, protože dá Řecku čas na reformy a znamená i zachování respektu vůči řeckým voličům.
Pokud věřitelské instituce v úterý zhodnotí slíbená řecká opatření kladně, zahájí země eurozóny proceduru ratifikace prodloužení úvěrové pomoci. V několika zemích včetně Německa se k tomu musejí vyslovit parlamenty. Předák německých vládnoucích konzervativců ve Spolkovém sněmu Volker Kauder dnes řekl, že pokud Řekové předloží dostatečné návrhy reforem, německý parlament zřejmě čtyřměsíční prodloužení programu schválí.