Evropská lyžařská střediska jsou sice krásná a dokonale upravená, avšak pohoří v divočině či odlehlých končinách mohou mít jednu velkou výhodu – sjezdovky nejsou zaplaveny turisty, a proto je možné zvolit rychlejší jízdu a využívat celé šířky svahu. Pokud jde o mimolyžařské aktivity, světová lyžařská střediska jsou s těmi evropskými naprosto srovnatelná. Chystáte li se tedy v zimním období do vzdálenějších končin, nezapomeňte si přibalit lyžařskou výbavu – nudit se zde rozhodně nebudete.
USA
Lyžování ve Spojených státech si získává stále větší oblibu a zdejší lyžařská střediska jsou navštěvována i členy nejedné královské rodiny. Chceme-li se zmínit o těch nejproslulejších, neměli bychom zapomenout na Aspen či Park City.
Aspen (http://www.aspensnowmass.com)
V minulosti byly aspenské svahy synonymem bohatství, kdy na ně zavítali pouze členové vyšší společnosti. V současnosti již Aspen není tolik nedostupný a poznat jeho krásy může kterýkoliv z nás (má-li k dispozici pár přebytečných tisícikorun).
Na více než deseti hektarech coloradských hor Rocky Mountains se najde dost míst, kde si lze skvěle zalyžovat. Hodiny můžete jezdit na běžkách překrásnou přírodou nebo sjíždět kilometry dlouhé svahy. Vydat se můžete například na Aspen Mountains, která se tyčí hned nad městem a je vysoká 3417 metrů. Jste-li vyznavači snowboardu, měli byste zavítat do oblasti Snowmass ležící asi šestnáct kilometrů východně.
-
Oblast: Colorado
-
Počet sjezdovek: 130
-
Délka sjezdovek: 105 km
-
Přepravní kapacita: 10 755 lyžařů za hodinu
-
Skipas:
Celodenní: dospělí 68 USD, děti: 43 USD (7-12 let), 53 USD (13-17 let)
Pětidenní: dospělí 355 USD, děti: 210 USD (7-12 let), 230 USD (13-17 let)
Park City (http://www.parkcitymountain.com)
Středisko Park City, ležící v nadmořské výšce 2103-3048 m, je vzdáleno asi 50 km od Salt Lake City – dějiště zimních olympijských her v roce 2002. A právě na sjezdovkách v Park City se konaly olympijské soutěže v alpském lyžování, stejně jako se tu každoročně konají závody světového poháru.
-
Oblast: Utah
-
Počet sjezdovek: 100
-
Přepravní kapacita: 28 200 lyžařů za hodinu
-
Skipas:
Celodenní: dospělí 65 USD, děti: 31 USD
Pětidenní: dospělí 275 USD, děti: 140 USD
Sezónní: 995 USD
KANADA
Whistler Blackcomb Resort (www.whistler-blackcomb.com)
Kanadské Britské Kolumbie resp. středisko Whistler Blackcomb Resort se nachází v nadmořské výšce 675–2284 metrů a celá oblast zahrnuje dvanáct hor, tři ledovce a více než dvě stě značených sjezdovek. Lyžařští nadšenci jistě zavítají na nejdelší sjezdovku této oblasti měřící okolo dvanácti kilometrů. Celá oblast zahrnuje široké spektrum sjezdových tratí – upravených i neupravených. Kromě lyží a snowboardu můžete využít třeba i sněhových skútrů.
-
Středisko: Whistler
-
Oblast: British Columbia
-
Počet sjezdovek: 100
-
Přepravní kapacita: 29 895 lyžařů za hodinu
-
Středisko: Blackcomb
-
Oblast: British Columbia
-
Počet sjezdovek: 100
-
Přepravní kapacita: 29 112 lyžařů za hodinu
-
Skipas pro střediska Whistler a Blackcomb:
Celodenní: dospělí 65 USD, děti: 33 USD (7-12 let), 55 USD (13-17 let)
Pětidenní: dospělí 315 USD, děti: 158 USD (7-12 let), 268 USD (13-17 let)
NOVÝ ZÉLAND
Nový Zéland nabízí lyžařům nejlepší podmínky na celé jižní polokouli. Během sezóny se do vyhlášených lyžařských středisek sjíždějí turisté nejen z Austrálie, Japonska i jiných asijských zemí, ale často sem přijedou i lyžařští nadšenci ze vzdálenějších končin.
Pro opravdové dobrodruhy jsou pak adrenalinové atrakce, např. heliskiing – vyletíte vrtulníkem třeba i na Mt. Cook, kde jste vysazeni na samém vrcholu hory. Jde však o fyzicky velmi náročnou akci (několik hodin jízdy v hlubokém sněhu). Ceny za tuto lahůdku jsou v porovnání s Evropou a Amerikou víc jak příznivé.
Mt Hutt (www.nzski.com)
Lyžařská sezóna zde začíná, stejně jako na celém Novém Zélandu, na začátku července a končí začátkem října (nejlepší sněhové podmínky bývají v srpnu). Neopakovatelným zážitkem pro lyžařské fajnšmekry je jízda ve zdejších nedotčených svazích. Jako všude na světě i zde samozřejmě musíte respektovat vyhrazené prostory, novozélandské hory dokážou být velmi nebezpečné a zrádné. Ale i zde platí všeobecné pravidlo „co není zakázáno-je dovoleno“. Na Novém Zélandu je velmi oblíbený snowboarding, takže většina významných areálů nabízí speciální sjezdovky nebo PIPE (sněhové u-rampy) přímo pro „prknaře“.
-
Skipas pro středisko Mt Hutt:
Celodenní: dospělí 55 NZD, děti: 35 NZD
Sezónní: dospělí 1599 NZD, děti: 699 NZD
Mezi další vyhlášená novozélandská centra patří:
Treble Cone (www.treblecone.co.nz)
Cardrona (www.cardrona.com)
Coronet Peak (www.nzski.com)
Remarkables (www.nzski.com)
JAPONSKO (http://www.goski.com/japan.htm)
Do Japonska by to možná nikdo neřekl, ale hor je v něm tolik, že si můžete směle zabalit kufr a vydat se do země vycházejícího slunce za sněhem. Hlavním a nejznámějším pohořím jsou tzv. Japonské Alpy, nacházející se na ostrově Honšú. Chystáte-li se tedy vyrazit za sněhem do země vycházejícího slunce, právě v této oblasti (společně s oblastí Hokkaidó) najdete ideální podmínky pro lyžování. Ne nadarmo hostila města Nagano a Sapporo zimní olympijské hry. Připravte se však na to, že lyžování v Japonsku nepatří k nejlevnějším.
Nagano
Japonským Alpám, které jsou v okolí Nagana, se také říká "střecha země". Mnoho vrcholků zde totiž přesahuje 3000 metrů nad mořem. Proto je tady mnoho zajímavých a technicky velmi dobře vybavených lyžařských středisek.
Tady jsou některá další japonská střediska:
Nozawa Onsen, Naeba, Togari, Sugadaira Kogen.
Pro aktuální přepočet kurzů můžete použít náš měnový převodník.
Další finanční tipy a triky naleznete na www.finance.cz/aktuality.