Podobná bezpečnostní opatření jsou v Pákistánu, který téměř denně čelí teroristickým útokům, podle místních obvyklá.
\"Někdy se i vypínají mobilní sítě kvůli obavě z odpálení bomb,\" říká průvodkyně českých podnikatelů Nabila. Dnes se během zahájení veletrhu vznášel z míst nedaleko výstavního areálu hustý sloup dýmu, který podle lokálních médií ale pocházel od rozsáhlého požáru v jednom ze slumů. Zvýšená přítomnost policistů se samopaly a neprůstřelnými vestami byla dána také příjezdem pákistánského premiéra Naváze Šarífa, který Expo zahájil.
Ačkoli bezpečnostní omezení jsou značná, dodržují se jen částečně - jak je v Pákistánu ostatně dost běžné. Přes neustále houkající rámy na odhalování kovových předmětů se valily davy návštěvníků prvního dne a jen ti méně zkušení jedinci neochotně nechávali ležet na přistavených stolech své mobilní přístroje, které jsou nezbytnou výbavou správných obchodníků.
Ti otrlejší se buď s ochrankou nebavili a pokračovali v chůzi do útrob areálu, nebo se někteří členové větších delegací \"obětovali\" a odevzdali jeden ze svých telefonů, zatímco ostatní je pronesli dovnitř. Výstavištěm tak i přes zákaz proudily davy obchodníků a hostů, kteří si expozice pilně fotografovali právě na mobily.
V šesti halách jsou k vidění hlavně lokální pákistánské produkty, od oděvů a místních typických textilií, přes šperky, potraviny a sportovní vybavení až po telekomunikační přístroje, automobily nebo zdejší populární motorizované rikši.
Expo se ve třiadvacetimilionovém Karáčí koná od roku 2005 a je největším veletrhem v Pákistánu. V roce 2013 se na něm uzavřely obchody za miliardu dolarů (24 miliard korun). Vedle několika stovek pákistánských vystavovatelů se ho letos účastní přes 1500 hostů ze zahraničí z více než 60 zemí.
Z Česka přiletěla třináctičlenná skupina podnikatelů vedená viceprezidentem Hospodářské komory Bořivojem Minářem. \"Jižní Asie patří v současné době k jednomu z nejrychleji se rozvíjejících teritorií světa. Konkrétně Pákistán se řadí mezi 11 zemí, které mají potenciál stát se společně se státy BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jižní Amerika) nejsilnějšími ekonomikami 21. století,\" vysvětlil Minář důvody zájmu českých byznysmenů o Pákistán.
Na pákistánské Expo se vydali zástupci českých firem z oblasti energetiky, strojírenství, textilního průmyslu, potravinářství či finančnictví. V zemi, s níž má Česko podle údajů za rok 2013 nepříliš velkou obchodní výměnu 143 milionů dolarů (3,4 miliardy korun), chtějí získávat hlavně obchodní kontakty.