\"Poslední statistika za rok 2014 dokládá, že spotřeba elektřiny může klesat i při zotavující se ekonomice. Přestože část poklesu má na svědomí i teplá zima, rozhodující jsou energetické úspory,\" řekl dnes ČTK analytik společnosti ENA Jiří Gavor. Podle něj jde o pokračování trendu z předloňského roku, kdy spotřeba také meziročně poklesla. \"Česko se tímto vývojem připojuje k dalším zemím, jako je například sousední Německo nebo Dánsko,\" dodal Gavor. Podle údajů Českého statistického úřadu vzrostl loni hrubý domácí produkt ČR o dvě procenta.
S počasím spojuje pokles spotřeby i analytik BH Securities Petr Hlinomaz. \"Pokud bychom spotřebu očistili o faktor počasí a korigovali s ohledem na počty pracovních dnů, odhaduji, že nešlo o pokles, ale naopak o růst spotřeby, což by korespondovalo s větší ekonomickou aktivitou,\" řekl ČTK Hlinomaz. Růst loňské spotřeby elektřiny by poté podle něj byl zhruba do půl procenta.
Spotřeba loni klesla i maloodběratelům, včetně domácností, a to o 4,5 procenta na 21,86 TWh. Samotné domácnosti loni spotřebovaly 14,1 TWh elektřiny, nejvíce v prosinci a lednu. Čistý vývoz elektřiny se loni zvýšil z 16,89 TWh na 16,92 TWh.
Na výrobě elektřiny se loni nejvíce podílely uhelné elektrárny, k hrubé produkci elektřiny přispěly 44,53 TWh. Přes 30 TWh hrubé elektřiny loni vyrobily jaderné elektrárny Temelín a Dukovany. Meziročně mírně vzrostla hrubá výroba elektřiny z fotovoltaických zdrojů, a to z 2070,2 GWh v roce 2013 na 2121,7 GWh v loňském roce.
V nadcházejících letech a desetiletích má spotřeba elektřiny v Česku růst. V optimalizovaném scénáři Aktualizace státní energetické koncepce (ASEK) počítá ministerstvo průmyslu pro rok 2020 s čistou spotřebou ve výši 62,08 TWh, pro rok 2040 dokonce s 74,07 TWh. Hrubá výroba se má pohybovat kolem 90 TWh za rok. Změní se ale má struktura produkce. Podle nejreálnějšího scénáře ASEK má od druhé poloviny dvacátých let pocházet nejvíce elektřiny namísto z uhlí z jaderných zdrojů.