Fridmanova skupina s názvem Letter One se na převzetí divize DEA dohodla již loni v březnu, transakce se původně měla uskutečnit do konce loňského roku. V některých zemích Evropské unie se však vzhledem k ukrajinské krizi objevily pochybnosti o tom, zda je správné, aby se evropské ropné a plynárenské aktivity přesouvaly do ruských rukou.
Britské ministerstvo energetiky v sobotu uvedlo, že hodlá blokovat prodej dvanácti ropných a plynových polí v Severním moři, která jsou součástí transakce. Své rozhodnutí zdůvodnilo sankcemi uvalenými na Rusko kvůli jeho postupu v ukrajinské krizi.
RWE již v neděli prohlásila, že britské rozhodnutí nebude mít na dokončení transakce vliv. Dodala však, že by britské aktivity musela koupit zpět v případě, že by západní země během prvního roku od dokončení transakce uvalily sankce na skupinu Letter One nebo její majitele.
Německá vláda schválila prodej divize DEA již loni v srpnu. Německé ministerstvo hospodářství tehdy uvedlo, že transakce byla důkladně přezkoumána a nebyly vůči ní vzneseny žádné námitky. Berlín podle ministerstva předpokládá, že transakce nebude mít vliv na bezpečnost dodávek ropy a plynu.
DEA vlastní podíly ve zhruba 190 licencích na průzkum a rozvoj ložisek ropy a plynu v Evropě, na Blízkém východě a v severní Africe, z nichž některé ale nic neprodukují a potřebují rozsáhlé investice. Má kolem 1400 zaměstnanců a na předloňském provozním zisku RWE se podílela zhruba devíti procenty.
RWE je druhým největším energetickým koncernem v Německu. V České republice je největším hráčem na trhu s plynem. Firma v tuzemsku zajišťuje dodávky zemního plynu, elektřiny a služby virtuálního operátora pro zhruba 1,8 milionu konečných zákazníků. Zaměstnává asi 4300 lidí.