Stát musí důsledněji potírat nelegální trh, chtějí sázkové firmy

03.03.2015 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 3. března (ČTK) - Provozovatelé kurzových sázek lobbují za tvrdší postih nelegální konkurence. Firmy chtějí, aby stát důsledně blokoval jejich stránky, platby na jejich účty a vymáhal zákaz reklamy. Na dnešním setkání s novináři to zopakovali představitelé Asociace provozovatelů kursových sázek (APKURS). Od roku 2012 prý asociace zaznamenala 1326 internetových stránek s nelegálním kurzovým sázením, odstranit se podařilo 751 z nich.

\"Nelegální sázkové kanceláře mají své stránky v českém jazyce, s jejich reklamou se setkáváme s televizi, v tisku nebo na billboardech. Nemají licenci, neplatí české daně a nemusí dodržovat žádná pravidla,\" prohlásil výkonný ředitel APKURS Marek Herman. Asociace odhaduje, že obrat nelegálních firem tvoří až polovinu celého trhu. Je tedy stejný, jako u legálních provozovatelů.

Intenzivnější boj s nelegální konkurencí, která v Česku nabízí kurzové sázení bez nutné licence, vede asociace už zhruba tři roky. Za tu dobu mimo jiné vyjednala zákaz reklamy pro tyto firmy na portálech Seznam.cz a Centrum.cz. Reklama na nelegální provozovatele zmizela i ze stránek sportovních klubů. Asociace si naopak stěžuje na neochotu a liknavost úřadů v boji s porušováním platného zákona. Nelíbí se jí ani pokračující sponzoring velkých sportovních akcí, například motocyklového mistrovství světa v Brně.

Provozovatelé kurzových sázek lobbují také za nižší zdanění, než navrhuje ministerstvo financí. To chce zvýšit loterijní daň ze stávajících 20 procent z obratu na 25 procent. Sázkové firmy odkazují na Polsko, kde výběr daní po zvýšení klesl. \"Polsko zvýšilo sazbu daně o zhruba jednu pětinu a hráči na legálních serverech šli za lepšími kurzy k zahraničním (nelegálním - pozn. ČTK) provozovatelům. Tamní trh je nyní z více než 80 procent obsluhován nelegálními operátory,\" uvedl Lukáš Zugar ze společnosti PricewaterhouseCoopers, která mapovala situaci v zemích EU.

Situaci na polském trhu zná dobře i Fortuna, která u severních sousedů také působí. \"V Polsku se pohybujeme v černé nule, přestože náš podíl přesahuje 30 procent legálního trhu. Prostředí je totiž velmi komplikované, až 90 procent trhu jsou nelegálové,\" tvrdí předseda dozorčí rady Fortuny Václav Brož.

Podle Zugara by stát pouhým zvýšením loterijní daně a nedůslednou blokací nelegálních provozovatelů, tedy podobně jako v Polsku, přišel ročně o stovky milionů korun. \"Pokud by se náš stát vydal cestou Polska, došlo by k přesunu legálního trhu do nelegálního a poklesu příjmů státu o 358 milionů korun i v případě navrhované 25procentní sazby daně,\" přiblížil závěry analýzy Zugar.

Ministerstvo financí na konci loňského roku představilo nový zákon o hazardu, od kterého si slibuje výrazné snížení počtu hracích automatů. Návrh zákona omezuje jejich počet na určitém území, zakazuje automaty v restauracích a barech a některým lidem má neumožnit na nich hrát.

Resort chce také výrazně zvýšit zdanění firem provozujících hazard. Daňové sazby by navíc měly být nově odstupňované podle typu hry. Nejvíce se má podle návrhu zvýšit zdanění takzvaných technických her, což jsou hlavně hrací automaty a videoloterijní terminály. Jejich provoz má být zdaněn 35procentní sazbou oproti stávajícím 20 procentům. Dvojnásobně na 40.000 korun se zvyšuje také paušální platba za jeden takový přístroj. Pro takzvané živé hry, loterie a binga ministerstvo navrhuje sazbu 30 procent, kurzové sázky a tomboly s úhrnem sázek nad 75.000 korun by měly mít sazbu daně 25 procent.

Změny mají platit od příštího roku. Musí je však ještě schválit vláda, parlament a podepsat prezident.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK