Ke zvýšeným investicím Berlín nutí tlak partnerů z Evropské unie, kteří chtějí, aby Němci využili svých zdravých státních financí k posílení výdajů. Slibují si od toho, že to pomůže i ostatním zemím eurozóny, uvedla agentura Reuters. Německý rozpočet loni dosáhl nejen vyrovnanosti, ale vykázal první přebytek od roku 1969.
Vláda dnes rovněž rozhodla o detailech původního balíku dodatečných investic v sumě deseti miliard eur. Sedm miliard z něj půjde na dopravu, rozvoj internetu, energetické úspory a rozvoj měst.
Kritici označovali listopadový investiční balíček za nedostatečný. Skupina starostů vyčíslila potřebu investic do silniční sítě a veřejných budov na 118 miliard eur a jiné odhady mluvily o nutnosti investovat do veřejné dopravy přes sedm miliard eur ročně.
Ke zvýšení objemu investic tlačí Německo zvláště Francie a Itálie, které doufají, že vyšší německé investice by mohly podpořit ekonomické oživení v eurozóně. Německo však donedávna odmítalo kroky, které by mohly ohrozit jeho rozpočtové plány. Na Berlín v tomto ohledu začal tlačit i Washington.
Německá ekonomika loni stoupla o 1,6 procenta a zaznamenala nejrychlejší růst za poslední tři roky. Na vývozu do největší evropské ekonomiky je závislá i řada českých podniků.