Index klesá již od loňského dubna a nyní se ocitl na nejnižší hodnotě od července 2010. Přispívá k tomu vysoká globální produkce, nízké ceny ropy a omezená poptávka velkých dovozců, včetně Číny.
Zásoby obilovin by na konci pěstitelské sezony 2014-2015 měly podle nejnovějšího odhadu dosáhnout 630,5 milionu tun. To by byla nejvyšší hodnota za 15 let. FAO odhaduje, že produkce obilovin v letošním roce bude činit 2,542 miliardy tun, což je o osm milionů více, než čekala organizace v lednu.
Ceny obilovin se proti lednu snížily o 3,2 procenta. Prudce klesly hlavně ceny pšenice, a to díky výhledu lepší sklizně a vysokým zásobám, upozorňuje agentura Reuters.
Maso zlevnilo o 1,4 procenta, hlavně díky nižším cenám hovězího, skopového a jehněčího. Ceny drůbežího zůstaly téměř beze změny, vepřové naopak zdražilo. Cena vepřového se snižovala osm měsíců, nově ji podpořilo oznámení o evropských dotacích na soukromé skladování.
Ceny cukru za únor klesly o 4,9 procenta, zejména kvůli vyšší produkci v Brazílii, která je světovou jedničkou v produkci i vývozu. Vliv na cenu mělo také oslabení brazilské měny a dotace na vývoz cukru z Indie.
Mírný růst cen palmového oleje po povodních v Malajsii a růst podpory pro bionaftu v Indonésii zvýšily index cen rostlinného oleje o 0,4 procenta. Ceny mléčných produktů pak vzrostly o 4,6 procenta a zaznamenaly první růst za rok. Mohla za to sucha na Novém Zélandě a nižší vývoz z Austrálie. K tomu se přidalo ještě omezení produkce v Evropě v obavách, že budou překročeny produkční kvóty.