\"Inflace zůstane na hodnotách kolem nuly i v dalších měsících. Další pokles cen pohonných hmot v návaznosti na aktuální vývoj cen ropy již nečekáme,\" uvedla například hlavní ekonomka České bankovní asociace Eva Zamrazilová.
Ceny tabákových výrobků se proti loňskému únoru zvýšily o 6,1 procenta, zemní plyn zdražil o 4,5 procenta. Více lidé platili také za vodné a stočné, nájemné a teplo a také za pojištění, finanční služby, oděvy a obuv.
Zrychlil se naopak meziroční pokles cen pohonných hmot na 17,1 procenta, když v lednu zlevnily o necelých 14 procent. Zlevnily také potraviny, telefonické služby a mobilní telefony a mírně klesly ceny elektřiny.
Analytici upozornili, že únor byl prozatím posledním měsícem, kdy inflaci brzdily pohonné hmoty. \"Od března už je nutné počítat s jejich efektem do inflace v opačném směru. Odhadujeme, že k březnové meziměsíční inflaci přidají desetinu procentního bodu,\" uvedl analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský. Analytik ČSOB Petr Dufek dodal, že inflace rozhodně není a ani nebude problémem české ekonomiky v letošním a nejspíše ani v příštím roce.
Meziroční inflace byla přitom v únoru o 0,1 procentního bodu vyšší, než očekávala Česká národní banka. Například pokles cen pohonných hmot byl o něco menší, než odhadovala centrální banka. Regulované ceny mírně vzrostly, zatímco ČNB očekávala jejich pokles.
\"Česká republika je v rámci Evropské unie jedna z mála zemí, kde meziroční růst cen nezačíná záporným znaménkem,\" upozornil analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.