Francie dostala od EU další dva roky na snížení vysokého deficitu

10.03.2015 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Brusel 10. března (zpravodaj ČTK) - Francie má další dva roky na vyřešení svého příliš vysokého rozpočtového schodku pod tři procenta hrubého domácího produktu (HDP). Ministři financí zemí eurozóny dnes potvrdili návrh Evropské komise. Místopředseda Evropské komise pro ekonomickou a měnovou unii Valdis Dombrovskis po jednání novinářům řekl, že Paříž nyní musí skutečně realizovat své reformní záměry, na jejichž základě odklad dostala.

Podle evropských rozpočtových pravidel by schodky členských zemí neměly přesahovat tři procenta HDP. Francii, významnému státu eurozóny se stagnující ekonomikou, se to dlouhodobě nedaří.

Podle diplomatů dávaly dnes některé země najevo, že prodloužení termínu pro Paříž pokládají za ohýbání evropských pravidel, které by některé méně významné zemi tak snadno neprošlo. Určité námitky dnes měla také Evropská centrální banka (ECB). \"Pro komisi je důležité zajistit \'rovné hřiště\' a stejné podmínky i pravidla pro velké i malé členské státy,\" komentoval podobná vyjádření před novináři stručně Dombrovskis.

Nynější prodloužení termínu je už třetím v pořadí - země je v řízení kvůli nadměrnému schodku od dubna 2009. Původně měla výši deficitu napravit k roku 2012. Už v prosinci 2009 ale dostala čas do roku 2013. A poté až do letoška a ani tento termín nedodržela.

Komise ve své zimní ekonomické předpovědi počítala s loňským deficitem země 4,3 procenta, v letošním roce očekává 4,1 procenta. Francie se však podle názoru komise \"efektivně\" snažila svůj deficit snižovat a v tomto ohledu prý doporučení z roku 2013 plnila.

Paříž ale musí podle názoru ministrů financí skutečně prosadit všechny reformy, které už pro letošní rok přijala. První z nich už byly zveřejněny a počítají například se snazším přijímáním i propouštěním zaměstnanců, umožňují více obchodům nedělní a večerní prodej či deregulují některá odvětví.

Své \"fiskální úsilí\" musí letos Paříž zesílit tak, aby místo plánovaného sražení deficitu o 0,3 procenta dosáhla letos snížení o 0,5 procenta HDP.

Plán reforem a další francouzské závazky komise posoudí v květnu. Pokud spokojena nebude, bude reformy muset Paříž předložit znovu. Zemi teoreticky hrozí i pokuta počítaná s ohledem na výši hrubého domácího produktu.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK