Singer: Bez intervencí by rostla ekonomika loni mnohem méně

10.03.2015 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 10. března (ČTK) - Pokud by Česká národní banka v listopadu 2013 kvůli hrozbě deflace nepřistoupila k oslabení koruny, vzrostla by česká ekonomika v roce 2014 pouze o 0,4 procenta a inflace by byla zhruba mínus dvě procenta. Na dnešní přednášce na Právnické fakultě UK to řekl guvernér ČNB Miroslav Singer. Loni přitom tuzemské hospodářství vzrostlo o dvě procenta a průměrná inflace byla 0,3 procenta.

\"Oslabení koruny bylo jedním z důvodů obratu hospodářského vývoje,\" uvedl dnes Singer s tím, že v roce 2013 ekonomika poklesla o 0,7 procenta. Podle něho oslabení koruny přispělo k loňskému růstu více než jedním procentním bodem. Dalším impulzem byla rozpočtová politika a vývoj v eurozóně.

Guvernér ČNB dále řekl, že ekonomika oslabením kurzu koruny nepotřebovala získat zpět konkurenční schopnost, ale podpořit domácí poptávku. \"Neprováděli jsme politiku ožebračování sousedů,\" uvedl. Oslabení koruny se ukázalo podle něj jako prospěšné a dokonce ještě potřebnější, než se zdálo v listopadu 2013.

Další ekonomický vývoj bude podle Singera slušný. \"Letos zažijeme rozumný růst mezi dvěma až třemi procenty. Další rok by ekonomika mohla ještě více zrychlit,\" uvedl.

ČNB začala s měnovými intervencemi na podzim 2013 s cílem udržet korunu poblíž hranice 27 Kč/EUR. Centrální banka zároveň uvádí, že neukončí režim devizových intervencí dříve než ve druhém pololetí roku 2016.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK