\"Aktivně zkoumáme, jaké civilizované možnosti existují na jejich návrhy,\" prohlásil ministr s odkazem na země, které požádaly o zrušení embarga. \"Pokud jim pomůžeme, nechtěli bychom jim dělat problémy v jejich vztazích s Bruselem,\" dodal.
Rusko zákaz dovozu potravin zavedlo loni v srpnu v reakci na sankce, které Spojené státy a Evropská unie na Moskvu uvalily kvůli jejímu postupu v ukrajinské krizi. Embargo se vztahuje na dovoz západního masa, ovoce, zeleniny a mléčných výrobků.
Mnoha evropským výrobcům potravin ruské protiopatření zkomplikovalo přístup na rozsáhlý ruský trh. Embargo spolu se slabším rublem přitom pomohlo v únoru zvýšit inflaci v Rusku na téměř třináctileté maximum 16,7 procenta.
Maďarsko a Řecko patří v EU k zemím, které se nejhlasitěji stavějí proti systému nynějších sankcí. Ruský prezident Vladimir Putin byl v únoru v Maďarsku na oficiální návštěvě. Kypr na konci února v rámci bilaterálního plánu spolupráce ve vojenské oblasti či v boji proti terorismu dal Rusku svolení kotvit s válečnými loděmi v jeho přístavech. Ruská letadla zase mohou využívat kyperská letiště k \"humanitárním akcím\".
Ruský ministr hospodářského rozvoje Alexej Uljukajev začátkem března řekl, že Moskva hledá možnosti, jak ve shodě s pravidly Světové obchodní organizace (WTO) zmírnit embargo pro Maďarsko a Řecko.