Program nákupu státních dluhopisů a dalších cenných papírů, neboli kvantitativní uvolňování měnové politiky (QE), zahájila ECB v pondělí. Tento krok má podpořit ekonomický růst a zvýšit v eurozóně inflaci z téměř nuly těsně pod dvě procenta, což je dlouhodobý cíl ECB.
Výnosy dluhopisů členských zemí eurozóny již prudce klesly. Ani rekordně nízké úrokové sazby ale nepodpořily investice, které by zvýšily ekonomický růst v zemích zasažených recesí. To je třeba Itálie nebo Španělsko.
\"QE je všude kolem nás a optimismus je ve vzduchu,\" prohlásil Varufakis. \"Zjistil jsem, že je těžké pochopit, jak se rozšíření měnové báze v naší roztříštěné měnové unii změní ve zvýšení přínosných investic,\" citovala ho agentura Reuters. Výsledkem toho podle něj bude jen růst cen akcií, který se ukáže jako neudržitelný.
Varufakis také zopakoval, že nová řecká vláda je připravena načasovat slíbená protiúsporná opatření tak, aby to pomohlo při vyjednávání s partnery v Evropské unii o finanční pomoci. \"Nikdy jsme neřekli, že porušíme nějaké sliby. Řekli jsme, že naše sliby budou záležitostí čtyřletého parlamentního období,\" řekl Varufakis novinářům. \"Budou rozloženy optimálním způsobem, to je způsobem, který je v souladu s naším vyjednávacím postojem v Evropě a také s fiskální pozicí řeckého státu,\" dodal.
Atény se musejí dohodnout s věřiteli na revizi souboru opatření, aby měly přístup k penězům ze záchranného programu od eurozóny a Mezinárodního měnového fondu (MMF). V pátek Varufakis uvedl, že doufá, že se dohodu podaří uzavřít do 20. dubna.