Šéfka MMF: Globální oživení je pomalé, křehké a nevyrovnané

16.03.2015 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Dillí 16. března (ČTK) - Oživení globální ekonomiky zůstává příliš pomalé, křehké a nevyrovnané. Řekla to dnes šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová. Upozornila zvláště na rizika nestability na finančních trzích vyplývající z odlišné měnové politiky předních světových centrálních bank.

 

Lagardeová současně potvrdila dosavadní výhled, který má fond pro globální ekonomiku. Výhled po šesti letech od globální finanční krize počítá v letošním roce s růstem světové ekonomiky pouze o 3,5 procenta a v příštím roce o 3,7 procenta.

\"To je stále méně, než co by se dalo po takové krizi očekávat,\" řekla Lagardeová v projevu před studentkami v indickém hlavním městě Dillí. \"Při pohledu do budoucna ještě může přijít zlepšení vzhledem k nízkým cenám ropy a úrokovým sazbám. Přesto jsou zde významná rizika, která toto křehké globální oživení ohrožují,\" citovala ji agentura Reuters.

Za jedno z těchto rizik označila Lagardeová \"asynchronní měnovou politiku\" v rozvinutých zemích. Spojené státy a Británie podle ní svůj postoj normalizují, zatímco eurozóna a Japonsko posilují měnovou stimulaci. \"I když je tento proces dobře řízen, jeho výsledkem může být nadměrná nestabilita na finančních trzích, včetně Indie,\" uvedla.

Eurozónu a Japonsko podle šéfky MMF ohrožuje také přetrvávající nízký ekonomický růst a nízká inflace. Je tak pro ně obtížné snížit nezaměstnanost a dluh a zvyšuje to riziko recese a deflačních tlaků.

Rozvíjející se trhy pak musejí čelit třem hrozbám, a to silnějšímu dolaru, vyšším globálním úrokovým sazbám a větší nestabilitě v přílivu kapitálu, uvedla Lagardeová.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK