Celkové přímé zahraniční investice do Singapuru, Indonésie, Malajsie, Filipín, Thajska a Vietnamu loni podle výpočtů Thomson Reuters vzrostly na rekordních 128 miliard dolarů (3,3 bilionu Kč). Překonaly tak investice v Číně, které činily 119,56 miliardy USD.
Nejvíce se zvýšily investice na Filipínách, a to o 66 procent. Naopak v Thajsku, kde loni převzala moc armáda, investice klesly. V Indonésii, která je největší ekonomikou regionu, přitom investice navzdory nejistotě způsobené volbami vzrostly o deset procent.
Ekonomové upozorňují, že čínský zpracovatelský sektor ztrácí na síle a čínské podniky se budou muset začít více orientovat na zahraničí. A to kvůli nižším provozním nákladům a získání nových trhů.
\"Rostoucí mzdy v Číně vedou levné výrobce k tomu, aby hledali jiná levná místa pro své továrny. Země jako je Vietnam a Filipíny se zdají být atraktivní alternativou,\" uvedl ekonom společnosti Capital Economics Dan Martin. \"ASEAN je velkým trhem sám o sobě, navíc také s dobrými vyhlídkami dlouhodobého růstu. Vzhledem k všeobecnému zpomalení v jiných rozvíjejících se zemích v posledních letech začíná vyčnívat,\" dodal. ASEAN je označení pro Sdružení zemí jihovýchodní Asie.
Filipíny, které jsou druhou nejrychleji rostoucí velkou ekonomikou v Asii, lákají investory svými silnými ekonomickými základy. Panuje však obava, zda současná ekonomická politika bude pokračovat i po volbách, plánovaných na příští rok. To znamená, že některá investiční rozhodnutí by mohla být odložena.
Pokles cen komodit by mohl snížit příliv investic do Indonésie, která je bohatá na přírodní zdroje, a v menší míře i do Malajsie. Indonéský prezident Joko Widodo chce usilovat o větší příliv zahraničních investic do zpracovatelského sektoru, který by vyrovnal nestabilitu v sektoru nerostných surovin. Indonésie má ale před sebou ještě hodně práce, zvláště v oblasti podnikatelské infrastruktury, aby mohla být úspěšným konkurentem Thajsku, regionálnímu lídrovi ve zpracovatelského průmyslu.