Téma týdne: Rok 2005 přináší spoustu změn
Změna cen, tedy pokud touto změnou je zdražování, se začátkem nového roku je pro každého z nás nepříjemná. Je jedno, jestli se jedná o zdražení potravin, nájmu, energií nebo cestování. Některé změny ale mohou být i změny k lepšímu. Tedy alespoň na první pohled. Takovou změnou může být zvýšení minimální mzdy.
Od 1.1.2005 platí nové nařízení vlády České republiky o zvýšení minimální mzdy o 7,2 %. Doposud platilo, že minimální mzda pro zaměstnance byla 6 700 korun měsíčně (hrubého), nyní platí 7 185. Minimální hodinová mzda vzrostla na 42,50.
Koho se změna týká
Minimální mzda je nejnižší finanční plnění, které je zaměstnavatel povinen poskytnout svému zaměstnanci za vykonanou práci. V podnikatelské sféře se obvykle v rámci kolektivní smlouvy stanoví (pro jeden konkrétní podnik) minimální mzda vyšší. V České republice by tedy nikdo neměl pracovat za méně než právě 7 185 korun.
Podle Kateřiny Beránkové z ministerstva práce a sociálních věcí posiluje minimální mzda motivaci k práci. "Postupně by minimální mzda měla být tak vysoká, aby se lidem vyplatilo pracovat." Problém je v sociálních dávkách. Ty jsou tak štědré, že je mnohokráte výhodnější nepracovat, ale být "na podpoře", tedy pobírat sociální dávky, než za minimální mzdu 8 hodin denně pracovat.
Ne všichni jsou ale se zvýšení minimální mzdy nadšeni. Především podnikatelé a zaměstnavatelé jsou proti. Zvýšení mezd znamená zvýšení firemních nákladů. Zvýšení hrubé mzdy o 485 Kč znamená (díky dalším odvodům na zdravotním a sociálním pojištění) zvýšení nákladů pro zaměstnavatele o 656 korun. Při dvaceti zaměstnancích pracujících za minimální mzdu je to měsíčně 13 120 korun. Pokud by nechtěl zaměstnavatel akceptovat zvýšení nákladů, musí nutně 2 zaměstnance (tedy 10%) propustit. Teoreticky.
Kdo na tom vydělá
Zvýšení minimální mzdy je plánované, systematické a jistě i žádoucí. Musí být ale spojeno s růstem produktivity práce v podnikatelské sféře. Když tomu taky nebude, dojde spíše k propouštění a růstu nezaměstnanosti. Pro stát má zvýšení i příznivý příjmový dopad. Vyšší mzda znamená větší odvody státu a tedy větší příjem do státního rozpočtu. O kolik? To se dá jen těžko vyčíslit, ale jistě to budou desítky až stovky milionů ročně.
Podle odhadů ministerstva budou minimální mzdu pobírat asi 2 % zaměstnanců.
Minimální odvody letí vzhůru
Ani pro živnostníky nemáme dobrou zprávu. V roce 2005 se zvyšují také minimální odvody státu na sociálním pojištění a minimální daň. Minimální základ daně pro rok 2005 bude 107 300,- Kč, tj.o 6300,- více než v roce loňském. Minimální daň se pak dá snadno spočítat na 10 389 korun (loni 9444) a k tomu nutno připočítat minimální zálohu na sociální zabezpečení ve výši 1192 korun měsíčně. Suma sumárum: Pro živnostníky, kteří vykazovali záporný výsledek hospodaření (tedy státu neodváděli vůbec nic) je to zpráva špatná. Budou platit ještě více, než v roce právě uplynulém.
Další finanční tipy a triky naleznete na www.finance.cz/aktuality.