\"Chceme si udělat nezávislý názor na to, zda těžba bude v případě prolomení limitů rentabilní,\" uvedl ministr, který zopakoval, že je pro variantu, která by znamenala i částečné bourání Horního Jiřetína. \"Předložil jsem panu ministrovi přímé důkazy toho, že podle našeho názoru nemůže být těžba rentabilní,\" řekl novinářům jiřetínský starosta Vladimír Buřt (SZ). Opak tvrdí těžaři, s nimiž se ministr ještě dnes také sejde.
Ministr už jednal se starostou Hory sv. Kateřiny Lukášem Pakostou. Právě jeho nedávné vyjádření o tom, že v případě prolomení limitů bude samospráva zvažovat připojení k Německu, Mládka prý vyprovokovalo k cestě do obcí nad Litvínovem. \"Vyjasnili jsme si, že to byl jen způsob, jak upozornit na problémy v obcích, které by v případě prolomení limitů přišly o nejrychlejší silniční spojení s Mostem,\" uvedl Mládek.
V Horním Jiřetíně si Mládek prohlédl podrobné mapy oblasti. \"Co je pro mě trochu nové, je velikost toho území, které, byť nepřímo, bude eventuálně zasaženo tím rozhodnutím. On to zdaleka není jen Horní Jiřetín, ale také město Litvínov,\" řekl ministr.
Litvínov dnes ministr nenavštívil, což rozhněvalo starostku Kamilu Bláhovou (ANO). Mládek připomněl, že byl v Litvínově před rokem. \"Já samozřejmě někdy v budoucnu do Litvínova zajedu,\" uvedl.
Vláda by měla o prolomení, či neprolomení limitů rozhodnout do konce června. Původně ministři plánovali, že o energetické koncepci, a tedy i limitech rozhodnou do března. Vláda si ale vzala čas na další analýzy. Buřt míní, že posun nahrává zastáncům prolomení limitů, kteří získali čas na to, aby mohli lobbovat a ovlivnit ministry, poslance a další politiky.
Kolem případného prolomení limitů se v posledních týdnech rozpoutala ostrá diskuse. Ministerstvo průmyslu zpracovalo čtyři varianty, jak s limity stanovenými v roce 1991 dále nakládat. Vedle jejich úplného prolomení, úplného zachování, nebo uvolnění pouze v dole Bílina je ve hře také varianta posunutí limitů v Bílině a částečně i v dole ČSA, kde těží Severní energetická.