Vláda chce získat peníze od energetických firem prostřednictvím krátkodobých repo operací. To znamená, že podniku prodá cenný papír se závazkem, že v daném termínu tento cenný papír odkoupí zpět. Stejný postup měla vláda použít i u penzijních fondů.
Podle listu vláda požádala hlavní energetické společnosti jako Athens Water Co. (EYDAP) a Public Power Company (PPC), aby uskutečnily repo operace, v rámci kterých půjčí tyto státní podniky peníze řecké dluhové agentuře. Dalším podnikem, který by podle listu mohl stát požádat o peníze, je telekomunikační firma OTE, i když v ní má pouze desetiprocentní podíl. Firmu řídí německý Deutsche Telekom, který v ní má podíl 40 procent.
PPC, EYDAP a OTE se ke zprávě nevyjádřily.
Vicepremiér Jannis Dragasakis v nočním rozhovoru s řeckou televizí Alpha TV přiznal, že země má velké problémy s likviditou a potřebuje spolupracovat s evropskými věřiteli, aby byla schopná vyplácet mzdy, penze a splácet dluh. Řecko podle jeho slov od srpna 2014 neobdrželo žádnou splátku z pomoci od věřitelů, zatím však plní své závazky. Má to však své limity.
Předseda Evropského parlamentu Martin Schulz pak německé rozhlasové stanici Deutschlandfunk řekl, že finanční situace Řecka je \"nebezpečná\" a že země potřebuje v nejbližší době dvě až tři miliardy eur, aby se vyhnula bankrotu. \"Času je málo. Tak by bylo dobré, aby Řecko plnilo své povinnosti, na kterých se dohodlo - pak potečou další peníze,\" prohlásil Schulz.