Na úřadech si připlatíme

13.01.2005 | , Finance.cz
FinTriky


perex-img Zdroj: Finance.cz

Už jenom tři dny nám zbývají než nový zákon o správních poplatcích nabude účinnosti. Došlo k zřízení nových a zvýšení spousty stávajících poplatků. Dneska zjistíte některé důležité změny.

Téma týdne: Rok 2005 přináší spoustu změn

Koncem minulého roku se projednával nový zákon o správních poplatcích. Po opakovaném jednání se poslanci a senátoři shodli na konečné verzi. Dne 17.12.2004 vyšel ve Sbírce zákonů pod číslem 634/2004 Sb. Zákon nabývá účinnosti třicátý den po jeho vyhlášení ve Sbírce zákonů, to znamená 16. ledna 2005. 

Zákon vznikl z potřeby nahradit nepřehlednou úpravu správních poplatků, která vznikla opakovaným novelizováním původního zákona. Tento krok byl opravdu žádoucí, ale zákonodárci si přitom museli trochu „přilepšit“. Došlo ke zvýšení pět desítek správních poplatků a zavedení čtyř desítek nových poplatků.

Přijetí návrhu zákona zvýší příjmy ze správních poplatků pro územní samosprávné celky asi o 100 milionů korun ročně a zvýší příjmy pro státní rozpočet přibližně o 140 milionů korun ročně. Předloni obce a kraje vybraly na správních poplatcích přibližně dvě miliardy korun, státní rozpočet zhruba 3,5 miliardy korun. V loňském roce vláda počítá s tím, že do rozpočtu získá z poplatků 4,2 miliardy korun.

Sazebník všech správních poplatků (celkem 163) je v příloze zákona. Jednotlivé poplatky jsou rozčleněny do dvanácti celků pro lepší přehlednost. Pokusili jsme se pro Vás vybrat některé výše poplatků, které pravděpodobně zaplatí každý z nás.

Pokud se rozhodnete pro svatbu, připravte se, že kromě běžných výdajů můžete zaplatit i některé poplatky. Vyberete-li si netradiční místo a dobu, bude Vás to stát 1000 Kč. Ještě větším luxusem je vzít si cizince (2000 Kč). Pokud ale ani jeden z Vás nemá trvalý pobyt  na území ČR zaplatíte 3000 Kč. V případě, že nastávající manžel bude mít příjmení hanlivé, výstřední, směšné, zkomolené nebo cizojazyčné, změna Vás přijde na 100 korun. Pokud si změníte jméno nebo příjmení v některém jiném případě, už to bude 1000 korun. Zajímalo by mě, kdo a podle jakých kritérií určí do které ze skupin patří moje příjmení.

Každý z nás doufá, že se bude vdávat (či ženit) jednou za život, co nás ale čeká každoročně jsou daňové povinnosti. Podle novely zákona se zvyšují poplatky za vydání žádosti v daňovém nebo celním řízení. Za přijetí žádosti nebo návrhu o prodloužení lhůty pro podání daňového přiznání zaplatíte 300 korun. Celou tisícovku si připravte v případě, že požádáte o prominutí příslušenství daně nebo povolení úlevy na dani.

Pokud některý cizinec projde sítem pro udělování českého státního občanství, zaplatí 10 000 korun. V případě, že mu vystačí přidělení rodného čísla (bez kterého je většinou nemožné jednat s různými institucemi), přijde o 1000 korun.

Připlatíme si také za zápis do registru vozidel. Poplatek se z dřívějších 300 korun za registraci auta zvýšil na 800 korun. Pokud jsme držitele jiných povolení, jako jsou např. lovecké nebo rybářské průkazy, měli bychom si pečlivě prostudovat přílohu zákona, abychom nebyli nepříjemně překvapeni při novém vydávání.

Nový zákon přinesl i několik příznivějších změn. Všechny úkony, které budou provedeny elektronicky, by měly bát nově osvobozeny od poplatků do výše 200 Kč. Lidé už mají mít nově také možnost platit správní poplatky bezhotovostně.

Zásadně kladně hodnotím zpřehlednění jednotlivých poplatků. Lidé si budou moct pečlivě prostudovat sazebník, a předejdou tím zbytečnému hroucení na úřadech. Na druhou stranu je zvyšování a zavádění nových poplatků dosti neopodstatněné.

Další finanční tipy a triky naleznete na www.finance.cz/aktuality.

Autor článku

Nadja Fehimovič  


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

Články ze sekce: FinTriky