Index důvěry na duben stoupl o 0,3 bodu na deset bodů, což byl nejvyšší údaj od října 2001. Analytici v anketě agentury Reuters v průměru očekávali růst indexu pouze na 9,8 bodu.
\"Němečtí spotřebitelé jsou stále optimističtější,\" uvedl analytik GfK Rolf Bürkl. \"Rostoucí zaměstnanost a výhled růstu příjmů doplněný nízkými ceny energií dávají spotřebitelům jistotu v plánování a finanční prostředky pro uskutečňování velkých nákupů,\" dodal.
Soukromá spotřeba v zemi již překonala vývoz a loni se stala hlavním pohonem ekonomického růstu Německa. Očekává se, že by mohla podporovat ekonomiku i nadále, protože nezaměstnanost v zemi je rekordně nízká, mzdy rostou a nízká je i inflace.
Podle GfK vidí Němci v současnosti ekonomický vývoj země nejlépe od července 2014. Je to i díky nízkým úrokovým sazbám Evropské centrální banky, které pomohly oslabit euro a zlepšily konkurenceschopnost německého vývozu mimo eurozónu. Spotřebitelé také díky dobré situaci na trhu práce a nízkým úrokových sazbám hodlají více utrácet, jejich ochota k nákupům je nejvyšší za osm let.
Řecká krize podle GfK ještě nezchladila náladu. Společnost však varovala, že německá ekonomika by mohla zaznamenat bolestivý pokles, pokud by se Atény rozhodly opustit eurozónu.