\"Mluvil jsem s (německým vicekancléřem) Sigmarem Gabrielem, aby poslali amicus curiae, to znamená v zásadě jakési upozornění jak správci konkurzní podstaty, tak tomu soudci, který to má na starosti, že by to mohl být majetek českého státu. Což samozřejmě nedává žádnou záruku, ale přece jenom by to mohl být signál, který by mohl zlepšit pozici,\" řekl Mládek ČTK. Amicus curiae je forma, v níž osoba, která není stranou soudního sporu, nabídne soudci svůj pohled na projednávaný případ.
Insolvenční správce v lednu předběžně neuznal český nárok na naftu uloženou ve skladu v Kraillingu. Argumentoval například tím, že v roce 2010 byla při převozu české nafty do Německa smíchána česká nafta s naftou firmy Viktoriagruppe. Správce také tvrdil, že smluvní vztah mezi SSHR a firmou neodpovídá německým právním předpisům. Své konečné rozhodnutí by měl insolvenční správce sdělit do dalšího jednání soudu 21. dubna.
Podle Mládka zatím o osudu uložené nafty není rozhodnuto. \"To teprve budou rozhodovat, a proto je důležitý tento dopis Sigmara Gabriela,\" řekl dnes ministr.
Česko může mít část zásob nafty uskladněnu v Německu na základě dodatku smlouvy o skladování specifických zásob, který v roce 2010 uzavřela SSHR. Nafta, kterou má Česko v Kraillingu uloženu, by pokryla zhruba dvoudenní národní spotřebu. Celkem stát skladuje zásoby nafty na 95 dnů.
Kromě rozhodnutí o vlastnictví uložené nafty by měl soud 21. dubna řešit i uznávání přihlášených pohledávek vůči zkrachovalé firmě. Pohledávky českých úřadů vůči Viktoriagruppe dosahují podle zjištění ČTK až 1,8 miliardy korun, jen samotná SSHR přihlásila pohledávky za 1,5 miliardy korun. Zbylou část nárokují celní a daňové úřady.