MMR: Ostrý provoz nástroje pro zadávání zakázek začne v červenci

27.03.2015 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 27. března (ČTK) - Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) plánuje spustit Národní elektronický nástroj (NEN) pro zadávání zakázek za více než čtvrt miliardy korun do ostrého provozu letos v červenci. Nyní systém testuje v plné zátěži, řekl na dnešním setkání s novináři ředitel odboru poradců MMR Lukasz Kryński. Ministerstvo čelí kritice kvůli neustálému oddalování startu systému, původně měl fungovat od prvního čtvrtletí 2013.

\"NEN je dnes připraven ke spuštění. Penetrační a zátěžové testy letos v lednu vyvrátily všechny obavy, že systém není připraven na velkou zátěž. Objevila se pouze jedna nebezpečná věc. Testy ukázaly, že existuje možnost dodatečné manipulace se zakázkami. Tuto chybu jsme však hned odstranili,\" poznamenal Kryński.

Nyní se chystají finální integrační a zátěžové testy, které potrvají dva až tři měsíce. \"Od července by pak mohl začít ostrý provoz, nicméně pouze jako dobrovolný,\" prohlásil Kryński.

Národní elektronický nástroj pro zadávání veřejných zakázek je druhou součástí Národní infrastruktury pro elektronické zadávání veřejných zakázek (NIPEZ). První je systém e-tržišť, jejichž používání je pro veřejné zadavatele zakázek povinné od 1. července 2012.

Rozdíl mezi NEN a e-tržišti je v tom, že prostřednictvím e-tržišť se zadávají zakázky na dobře standardizované komodity, jako jsou například kancelářské potřeby, nábytek či standardizované služby. Měly by umožnit hlavně rychlé operativní nákupy. Zatímco NEN bude určen ke komplexním strategickým nákupům nebo investicím s rozsáhlou metodickou a procesní podporou zadavatele - například stavby dálnic, dodávky technologických celků, komplexní služby, resp. vysoce odborné služby, jako jsou informační kampaň, projektová činnost, právní služby či poradenské služby.

Rozpočet projektu NIPEZ byl 300 milionů korun z Integrovaného operačního programu, ministerstvo nakonec využilo 262 milionů korun. Většina (85 procent) peněz šla z evropských fondů, zbylých 15 procent platil stát ze svého rozpočtu. Z toho vytvoření NEN vyšlo na 165 milionů korun, jeho provoz vyjde na maximálně 40 milionů korun. Ministerstvo provozovateli Tesco SW platí měsíčně tři miliony korun. Dodavatelem systému je společnost Datasys. Aktuálně je podle MMR do NEN zapojeno přes 170 organizací a zhruba 2000 uživatelů.

Původně měl NEN fungovat od prvního čtvrtletí 2013, takzvaný uzavřený zkušební provoz byl nakonec spuštěn až o rok později. V rámci uzavřeného zkušebního provozu byl NEN zpřístupněn pouze MMR, ministerstvu zemědělství a ministerstvu práce a sociálních věcí. Od 1. července minulého roku byl přístupný i ostatním zadavatelům. Vláda loni na konci června schválila ostrý start systému od 1. ledna letošního roku. Problémy však tento termín oddálily.

Současná ministryně Karla Šlechtová po svém nástupu loni na podzim nasadila na řešení NEN celé vedení ministerstva. Oddalování spuštění systému nepřímo vedlo i ke konci jejího náměstka Ondřeje Votruby. Ten sice v polovině letošního března rezignoval, ale ministryně Šlechtová následně uvedla, že pouze o pár hodin tím předešel svému odvolání. Jako hlavní důvod své nespokojenosti s Votrubou uvedla právě špatnou práci na NEN.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK