Atény potřebují získat zbývající peníze z mezinárodního záchranného programu, aby odvrátily hrozící platební neschopnost. K tomu ale musí nejdříve získat souhlas mezinárodních věřitelů s programem reforem.
\"Nedostatečný přístup na trhy, nejisté vyhlídky včasného vyplacení (peněz) od oficiálních institucí a těsné podmínky likvidity v domácím bankovním sektoru vytvořily extrémní tlak na řecké vládní finance,\" uvedl Fitch v doprovodném sdělení.
Úvěrový rating je důležitý pro investory, protože jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost splacení úvěru správně a včas. Má důležitý vliv na ochotu věřitelů příslušenému subjektu půjčovat a na podmínky půjčky.
Řecko si od roku 2010 nemůže půjčovat peníze na mezinárodních trzích. Příčinou jsou vysoké náklady na tyto půjčky, za kterými stojí nedostatečná důvěry investorů ve schopnost Atén splácet své závazky. Řecko od té doby spoléhá na peníze z mezinárodního záchranného programu, který zemi poskytla eurozóna a Mezinárodní měnový fond.
Věřitelé ale odmítají uvolnit poslední splátku z tohoto programu, pokud levicová vláda premiéra Alexise Tsiprase nevyhotoví do pondělí přijatelný seznam reforem, které by pomohly ozdravit řecké hospodářství.
Nejmenovaný představitel eurozóny v pátek podle agentury Reuters řekl, že Řecko již mezinárodním věřitelům požadovaný seznam reforem zaslalo.
Z mezinárodního záchranného programu v objemu skoro čtvrt bilionu eur zbývá vyplatit zhruba sedm miliard eur.