\"Pro nákup podílu v České rafinérské jsme se rozhodli zejména z důvodu zabezpečení vstupních surovin pro naši petrochemickou výrobu, která do budoucna bude hlavním tvůrcem skupinového zisku,\" uvedl generální ředitel a předseda představenstva Unipetrolu Marek Świtajewski. Akvizice podle něj dává prostor pro další zlepšení provozního řízení českých rafinérií a umožní jejich strategickou kontrolu. \"Očekáváme zlepšení zejména v oblasti provozních úspor nákladů,\" dodal Świtajewski.
Schvalovací proceduru protáhlo odvolání Unie nezávislých petrolejářů, která tvrdila, že spojením firem vznikne dominantní hráč, který ovládne přes 60 procent trhu. Konečným důsledkem prý může být zvýšení ceny pohonných hmot pro spotřebitele na čerpacích stanicích.
ÚOHS se podle dřívějších informací podrobně zabýval několika oblastmi. Trh dodávek benzinu a motorové nafty, velkoobchodních dodávek LPG, topných paliv a mimo jiné také leteckých paliv vymezil jako středoevropský. Spojující se firmy na něm tak nepřevyšují patnáctiprocentní podíl. Na trhu s asfaltem v Česku je sice tržní podíl firem vyšší, avšak zůstane nadále zachována možnost dodávek z alternativních, zejména zahraničních zdrojů.
\"Úřad dále dospěl k závěru, že spojení nevzbuzuje vážné obavy z podstatného narušení hospodářské soutěže ani na trzích takzvaných non-retail dodávek benzinu a motorové nafty na území České republiky,\" uvedl loni v prosinci předseda ÚOHS Petr Rafaj. Existenci alternativních velkoobchodních dodavatelů pohonných hmot potvrdila úřadu údajně i převážná většina oslovených odběratelů.
Unipetrol loni počátkem července oznámil, že využil předkupního práva a přijal nabídku italské firmy Eni na odkup jejího podílu v České rafinérské. Za 30 milionů eur (nyní asi 825 milionů Kč) má získat zhruba 32,5 procenta akcií. Česká rafinérská je jediným zpracovatelem ropy a výrobcem ropných produktů v ČR. Provozuje rafinerie ropy v Litvínově a Kralupech nad Vltavou. Unipetrol je součástí polské skupiny PKN Orlen, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě.